Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито стало відомо, що питанням щодо прав трансгендерних людей у ВООЗ займаються шарлатани без медичної освіти. Автори допису зазначають, що половина членів департаменту ВООЗ з питань гендеру, прав та справедливості не мають медичної освіти, а сам комітет складається переважно з ЛГБТ-активістів.
Однак це маніпуляція. Присутність представників ЛГБТ-спільноти передбачена у групі розробки настанов. ВООЗ долучила їх, оскільки ці настанови насамперед стосуватимуться ЛГБТ-людей.
Скриншот повідомлення
28 червня 2023 року чотири Департаменти ВООЗ анонсували розробку настанови щодо здоров’я транс- та гендерно різноманітних людей. Планувалось, що настанова міститиме рекомендації щодо впровадження заходів у сфері охорони здоров’я, спрямованих на розширення доступу до медичних послуг для транссексуалів та гендерно різноманітних людей. У ВООЗ вказали, що документ буде сфокусований на таких напрямках:
- надання гендерно-підтверджуючої допомоги (такої, що допомагає здійснити трансгендерний перехід), зокрема гормональних препаратів;
- навчання та підготовка медпрацівників для надання гендерно-інклюзивної допомоги;
- надання медичної допомоги транссексуальним та гендерно різноманітним людям, які постраждали від насильства;
- розробка політики охорони здоров’я, яка буде підтримувати гендерно-інклюзивну допомогу;
- впровадження юридичного визнання гендерної ідентичності, яку особа сама визначила.
Термін «гендерно-різноманітний» використовують для позначення людей, які ототожнюють себе з гендером/гендерами, відмінними від бінарної системи «чоловік/жінка». Гендерно-різноманітні люди вважають, що концепція бінарного гендеру є обмеженням, тому вони прагнуть зруйнувати усталені концепції та мати можливість змінювати один гендер на інший або не мати гендерної ідентичності взагалі. Водночас трансгендерні людини ідентифікують себе зі статтю, відмінною від приписаної їм при народженні.
З 20 членів групи (21-ша кандидатка відмовилась від участі) дійсно 10 осіб мають медичну освіту, а чотири є трансгендерними людьми. Також в команді є адвокати, керівники клінік та фахівці з гендерних питань. Однак це не є новиною і не свідчить про непрофесійність групи. Оскільки, по-перше, імена кандидатів не були таємницею. Біографії потенційних розробників настанов для публічного обговорення ВООЗ опублікувала на сайті ще у червні та грудні 2023 року. До списку кандидатів увійшли зацікавлені особи (активісти ЛГБТ-спільноти та трансгендерні особи, які постраждали та не отримали належної меддопомоги), які брали участь у консультативній зустрічі, та технічні співробітники ВООЗ.
Врешті склад групи схвалив Комітет ВООЗ з перегляду настанов. Фахівці, які розробляють настанови, не отримують фінансової винагороди.
По-друге, учасники групи відповідають оголошеним ВООЗ критеріям. Зокрема організація вказувала, що для втілення проєкту вирішили залучити людей, які мають досвід у сфері гендерно орієнтованої системи охорони здоров’я, медичних працівників, фахівців у сфері психічного здоров’я, права. Наступною категорією людей у переліку ВООЗ були люди, які займаються формуванням політики в галузі охорони здоров’я та медперсонал, який працює у сфері охорони здоров’я транссексуалів, гендерно різноманітних людей. Вони будуть застосовувати цю настанову на практиці.
Також у проєкті обов’язково мали взяти участь транссексуальні та гендерно різноманітні особи як експерти та/або представники тих, кого, власне, стосуватимуться настанови. Тому відсутність медичної освіти у деяких членів групи є очевидною та завчасно запланованою, відтак інформація, нібито ВООЗ обрала «шарлатанів» для роботи над проєктом, хибна.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний