(ОНОВЛЕНО) ​​НЕПРАВДА: ВРУ розглядає законопроєкт, який дозволить прослуховувати розмови українців

(ОНОВЛЕНО) ​​НЕПРАВДА: ВРУ розглядає законопроєкт, який дозволить прослуховувати розмови українців

17 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
1105

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, у якому Сергій Гула розповідає, що Верховна Рада розглядає законопроєкт 6183, який передбачає створення єдиної бази мобільних телефонів українців. Телефони нібито поділять за списками: «білий», «сірий» та «чорний». Телефони із двох останніх списків будуть відключати. Створення такої бази, за словами Гули, дозволить прослуховувати розмови українців та позбавить їх приватності.

У попередній версії статті був заголовок «МАНІПУЛЯЦІЯ: ВРУ розглядає законопроєкт, який дозволить відключати телефони». Утім цей заголовок був хибним, на що нам вказали читачі. Тож ми оновили його на «НЕПРАВДА: ВРУ розглядає законопроєкт, який дозволить прослуховувати розмови українців» та вносимо зміни до цієї статті відповідно до політики визнання помилок.

Скриншот з відео

Утім, це — маніпуляція. Далі пояснюємо чому. Утім, тези про прослуховування розмов та позбавлення праватності — неправда. Далі пояснюємо чому.

Сергій Гула — активний поширювач фейків. Раніше ми вже неодноразово спростовували його публікації.

Законопроєкт 6183 дійсно перебуває на розгляді у Верховній Раді. Однак його положення не передбачають позбавлення українців приватності та, тим паче, не передбачають можливості прослуховування телефонних розмов. 

Законопроєкт спрямований на боротьбу з продажами крадених телефонів та тих телефонів, які ввезені в Україну контрабандою. Власне лише ці телефони і можуть бути заблоковані: це так званий «сірий» та «чорний» списки, про які говорив Гула. Відповідно до законопроєкту пропонується створити Автоматизовану інформаційну систему обліку міжнародних ідентифікаторів — базу даних, яка буде реєструвати міжнародні ідентифікатори (ІМЕІ) – унікальний код, який присвоюється виробником та ідентифікує конкретну модель кінцевого обладнання.

У базі даних ідентифікатори можуть отримати один із трьох статусів: «дозволеного», «тимчасово дозволеного» або «забороненого» до використання в мережі мобільного зв’язку. Статус «дозволених» отримають IMEI всіх пристроїв, що працювали у мобільних мережах до 1 липня 2022 року, тобто до дати запропонованого набуття чинності законопроєкту. Також туди зарахують усі легально імпортовані пристрої. 

Статус «тимчасово дозволених» отримають IMEI, які база даних визначить як несправжні чи скопійовані. Вони зможуть працювати до 31 грудня 2024 року. Також цей статус матимуть пристрої ввезені з-за кордону. Вони зможуть працювати в мережі 120 днів для та матимуть змогу отримати статус «дозволених». 

Статус «заборонених» отримають IMEI викрадених, підроблених та контрабандних пристроїв. 

Ці положення ніяким чином не впливають на приватність українців. Головна мета цього законопроєкту — завдати удару по ринку викрадених та завезених в Україну котрабандою телефонів.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний