МАНІПУЛЯЦІЯ: Японія зіллє 1,2 мільйона літрів радіоактивних відходів в океан

МАНІПУЛЯЦІЯ: Японія зіллє 1,2 мільйона літрів радіоактивних відходів в океан

26 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
477

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські блогери та користувачі мережі поширюють інформацію, начебто Японія планує злити в Тихий океан 1,2 мільйона літрів радіоактивних відходів, які охолоджували реактори АЕС «Фукусіма-Дайічі». Користувачі запевняють, що США нібито мають виступити проти забруднення океану відходами, а ЄС ввести санкції.

Це — маніпуляція. Японія випустить в океан очищену воду з реакторів, а також знизить рівень тритію нижче норми.

11 березня 2011 року у Японії відбувся один із найсильніших землетрусів та цунамі в країні. Унаслідок цього загинуло або пропало безвісти близько 20 тисяч людей, а також стався вибух на трьох реакторах АЕС «Фокусіма-1». Це призвело до викиду радіоактивних частинок у повітря, а 100 тисяч людей евакуювали з району поблизу станції.

Упродовж років Японія закачувала десятки тисяч тонн води для охолодження пошкоджених реакторів на АЕС, а після використання забруднену воду зберігали в резервуарах. У 2019 році міністр охорони навколишнього середовища Японії повідомив, що місце для зберігання води в резервуарах закінчується, тож єдине рішення — злити її в океан.

Як на рішення Японії реагують сусідні країни?

Після заяви уряду Японії у сусідніх країнах — Південній Кореї та Китаї — почалися суперечки щодо того, чи не забруднить океан вода з відходами.

Генеральний директор Департаменту контролю над озброєннями Міністерства закордонних справ Китаю Сунь Сяобо висловив стурбованість, адже стічна вода може завдати «непередбачуваної» шкоди морському середовищу та здоров’ю людей. У повідомленні йдеться, що утилізація забрудненої води є глобальною проблемою, а не приватною справою Японії. Також Сяобо заявив, що Японія начебто не виявила належної поваги до міжнародної організації МАГАТЕ, яка станом на березень 2023 року ще не завершила перегляд та оцінку ризиків потрапляння води з реактора в океан. З цього приводу Китай заборонив імпорт морепродуктів із декількох територій Японії.

Генеральний секретар Форуму тихоокеанських островів Генрі Пуна також зазначив, що повідомлення про викид води з реакторів викликає занепокоєння. За його словами, треба продовжувати працювати над проєктом, аби бути впевненими в безпеці людей після викиду води в океан.

Прем’єр-міністр Південної Кореї Хан Дак Су підтримав план Японії щодо зливу води в океан. Також премʼєр-міністр заявив, що очищена вода є настільки безпечною, що він міг би її пити. Водночас лідер опозиції в Південній Кореї Лі Чже Мен розкритикував позицію прем’єр-міністра та повідомив, що кілька тихоокеанських прикордонних країн розглядають можливість звернення до міжнародного суду щодо рішення Японії злити забруднену воду.

Однак 4 липня 2023 року МАГАТЕ зрештою дозволила Японії випустити в океан воду з реакторів та заявили, що проєкт відповідає стандартам міжнародної організації. Утім, незначний радіаційний вплив на людей та навколишнє середовище залишиться. 

Як випустять воду в Тихий океан?

По-перше, воду, яка зберігалася на АЕС «Фукусіма-Дайічі», очистили за допомогою насосно-фільтрувальної системи Advanced Liquid Processing System (ALPS). Зокрема з води видалили всі радіоактивні частинки, окрім тритію.

Тритій — радіоактивна форма водну, яка випромінює слабкі бета-частинки. Вони можуть проникати приблизно на 6,0 мм повітря, але не можуть пробитися через шкіру в людське тіло. Тритій є радіаційно небезпечним при вдиханні або проковтуванні. Проте  він шкідливий для людини лише в дуже великих дозах.

По-друге, перед скиданням води в океан Японія розбавить воду з реакторів, аби рівень тритію був нижче від загальних стандартів та норм.

Практика зливання води з реакторів в океани не нова. Більшість АЕС у світі випускають очищену воду, яка має низькі концентрації тритію. До прикладу, компанія Pilgrim, якій належить АЕС в американському місті Плімут упродовж 50 років виливала воду з реактора в затоку поблизу міста. Оператори АЕС проводили екологічні дослідження, які показали відсутність або незначний вплив води з реакторів на навколишнє середовище.

Отже, Японія зіллє очищену воду в Тихий океан, а не з радіоактивними відходами, як про це пишуть російські телеграм-канали та медіа. Проєкт відповідає стандартам безпеки, хоча й зберігаються незначні ризики для довкілля.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний