Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали знову маніпулюють темою мобілізації в Україні та заявляють, нібито з 1 листопада в Україні будуть мобілізувати 18-річних юнаків та військовозобов’язаних жінок. До цього чоловіків 18–24 років на фронт начебто не брали, якщо до цього вони не воювали.
Такі повідомлення є маніпулятивними. В Україні заборонено мобілізувати чоловіків 18–27 років, якщо вони не є військовозобов’язаними. З 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати жінки лише з медичною та фармацевтичною освітою.
Скриншот публікації
У вебархіві ми знайшли оригінальну статтю видання «Фокус», у якій справді йшлося про те, що з листопада 2023 року повістки можуть вручити військовозобов’язаним віком від 18 до 60 років. Однак згодом видання відредагувало матеріал та додало, що повістки вручать, лише якщо військовозобов’язані мають бойовий досвід, є резервістами або за власним бажанням.
Згідно з чинним законодавством, чоловіків від 18 до 27 років не мобілізують до армії, якщо вони не є військовозобов’язаними, тобто якщо вони не проходили строкову службу або не мають військової освіти (наприклад, не проходили військову кафедру у виші). Вони є призовниками, тож у мирний час їх могли б призвати на строкову службу. Проте під час воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться. Водночас призовники, тобто ті, хто не служив до цього, можуть укласти контракт із ЗСУ та добровільно вступити до лав армії.
Отже, під мобілізацію підпадають чоловіки 18-60 років, які проходили строкову службу, закінчили вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру при ВНЗ, і не є призовниками.
30 травня 2023 року Верховна Рада ухвалила проєкт №9281 про внесення змін до закону «Про військовий обов’язок і військову службу». Автори проєкту пропонують знизити призовний вік із 27 років до 25 років. Утім, на момент написання статті Президент України ще не підписав законопроєкт.
Також деякі медіа маніпулюють інформацією щодо мобілізації жінок. З 1 жовтня 2023 року лише жінки, які мають медичну чи фармацевтичну освіту та придатні до служби зобов’язані стати на облік. Медикинь із такими професіями справді можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
У Міністерстві охорони здоров’я розповідають, що норма про взяття жінок із медичною освітою на військовий облік діє з 1992 року. Зрештою більшість медикинь та жінок-фармацевток уже перебувають на військовому обліку. До цього норма постановки жінок на військовий облік працювала недосконало, частина медиків не були враховані. Внаслідок цього уряд вирішив видати постанову про обов’язковий облік жінок.
На військовий облік жінки мають стати не миттєво, а до 31 грудня 2026 року. Також варто зауважити, що після постановки на облік жінки, як і раніше, зможуть вільно виїжджати за кордон.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний