МАНІПУЛЯЦІЯ: З 1 травня українці платитимуть за електроенергію 3,4 грн за кВт/год
Beta

МАНІПУЛЯЦІЯ: З 1 травня українці платитимуть за електроенергію 3,4 грн за кВт/год

18 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
90

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що нібито з 1 травня ціна на електроенергію в Україні зросте до 3,4 грн за кВт/год.

Скриншот допису, що поширюють у Facebook

Однак це — маніпуляція. Уряд України залишив у силі поточну ціну на електроенергію — 1,68 грн за кВт/год.

Допис прем’єр-міністра України

Кабінет міністрів України в Постанові від 28 квітня 2021 року продовжив дію механізму покладання спеціальних обов’язків (ПСО) до 30 червня 2021 року.  Цей механізм передбачає державне регулювання цін на електроенергію та покладає обов’язки на учасників ринку (“Енергоатом”, “Укргідроенерго”), щоб фіксовані ціні для споживачів зберігались. Наразі фіксована ціна для побутових споживачів становить 1,68 грн за 1 кВт/год.

Положення про ПСО затвердили ще 5 червня 2019 року. Уряд раніше вже продовжував дію ПСО — наприклад, 24 березня 2021 року Постанова КМУ продовжувала дію механізму до 1 травня 2021 року.

Непорозуміння щодо цін на електроенергію могло виникнути з кількох причин. По-перше, Уряд до 28 квітня офіційно не підтверджував, що буде продовжувати дію ПСО. Тоді як ще в грудні 2020 року Уряд повідомив, що у разі припинення дії ПСО ціна на електроенергію для побутових споживачів може зрости приблизно до 3,3 грн за кВт/год. Наприкінці квітня 2021 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) розглянула три сценарії можливого зростання тарифів до в 2021 році:

  • з 1 травня Уряд не підвищує тарифи та зберігає поточну ціну на електроенергію до кінця 2021 року.
  • протягом 2021 року Уряд двічі підвищує ціну на 15% — 1 травня та 1 вересня. Згідно з цим сценарієм, ціна мала б становити 2,22 грн за кВт/год восени 2021 року.
  • поточний тариф зберігається до липня 2021 року, а потім ціна підвищується одразу на 30%. Цей сценарій співробітник НКРЕКП назвав найбільш імовірним у бесіді з журналістами LIGA.net. 

НКРЕКП пропонує підвищувати тарифи на електроенергію до травня 2023 року. Таким чином, у 2023 році ціна на електроенергію може становити 3,48 грн за кВт/год. І вже після цього підвищення НКРЕКП запропонує Уряду скасувати державне регулювання та перевести побутових споживачів на ринкові умови.

По-друге, низка ЗМІ з сумнівною репутацією (тут, тут і тут) до 28 квітня писали про можливе підвищення цін з 1 травня. Їх матеріали були низької якості: клікбейтні заголовки, категоричні висловлювання, відсутність посилань. Ці повідомлення могли ввести читачів в оману.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний