МАНІПУЛЯЦІЯ: З України не випускають чоловіків та жінок, які мають посвідку на постійне проживання за кордоном

МАНІПУЛЯЦІЯ: З України не випускають чоловіків та жінок, які мають посвідку на постійне проживання за кордоном

29 Липня 2024
FacebookTwitterTelegram
360

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито з 1 червня 2024 року Держприкордонслужба України не випускає осіб, які вперше виїжджають за кордон на постійне місце проживання або вже мають посвідку на постійне місце проживання в іншій країні. Користувачі додають, що норма діє для всіх, тобто для жінок та дітей також. У такий спосіб українська влада нібито робить з України «гетто», тоді як справжніх кордонів 1991 року в Україні буцімто взагалі немає, адже процес делімітації та демаркації кордонів із Білоруссю та рф призупинили. 

Це — маніпуляція. Виїзд із посвідкою на постійне проживання за кордоном обмежили лише чоловікам призовного віку, а не жінкам та дітям. 

Скриншот публікації

Насправді користувачі перекрутили інформацію та лише підігрують російській пропаганді. Нижче пояснюємо, кому насправді заборонили виїзд та чому процес демаркації України з рф і білоруссю призупинений.

Виїзд українців на постійне місце проживання

4 червня 2024 року у посольстві США в Україні повідомили, що з 1 червня Україна скасувала виняток виїзду чоловікам із подвійним громадянством за кордон. Як зазначають у посольстві, раніше чоловіки призовного віку з подвійним українсько-американським громадянством могли вʼїхати в Україну, а потім вільно виїхати з неї. Але лише у випадку, якщо вони знялися з місця реєстрації в Україні та зареєстрували нове місце проживання у США. 

Представник Держприкордонслужби Андрій Демченко підтвердив, що для чоловіків від 18 до 60 років з подвійним громадянством діють такі ж правила мобілізації, як і для інших. Зокрема через те, що в Україні заборонене подвійне громадянство. Тобто у випадку, коли чоловік має, наприклад, американське та українське громадянство, його вважатимуть саме українцем. Насправді така норма діє в Україні ще з 2001 року, коли ухвалили закон «Про громадянство України». За словами Демченка, прикордонники не раз виявляли українців, які на кордоні видавали себе за іноземців. 

Однак ні посольство США в Україні, ні Андрій Демченко не говорили про заборону виїзду для жінок та дітей. Йдеться виключно про чоловіків призовного віку. 

Делімітація та демаркація кордону з Білоруссю та росією

Делімітація кордону — визначення місцерозташування та напрямку державного кордону, яке узгоджують із сусідами та фіксують у певній угоді. У ній описують проходження лінії кордону між двома країнами. На основі цього далі роблять демаркацію, тобто фізично проводять державну лінію кордону та встановлюють прикордонні знаки. 

Договір про встановлення державного кордону між Україною та Білоруссю уклали ще у 1997 році. Угоду про безпосередню демаркацію ухвалили лише у 2014 році. Хоча перший прикордонний знак у Чернігівській області на кордоні України та Білорусі встановили ще у 2013 році. Загалом державний кордон між Україною та Білоруссю складає близько 1084 км, тож за оцінками експертів, процес демаркації мав зайняти щонайменше 7 років. Ексзаступник міністра внутрішніх справ Ігор Бондаренко у жовтні 2022 року повідомляв, що станом на осінь 2021 року кордон із Білоруссю був майже повністю демаркований. 

У 2004 році Україна також ратифікувала Угоду про державний кордон із росією, а у 2010 році підписала Угоду про демаркацію. Однак упродовж усього часу росія блокувала цей процес. Тож 16 червня 2014 року, вже під час вторгнення рф, Рада національної безпеки та оборони України доручила уряду в односторонньому порядку демаркувати кордон з росією. Отже, заяви користувачів безпідставні, адже росія свідомо блокувала цей процес та згодом здійснила повномасштабне вторгнення в Україну. Окрім білорусі та рф, Україна також не завершила демаркацію кордону із Молдовою. 

Кордони України 1991 року

Призупинення демаркації не означає, що Україна не має визначених кордонів, а заяви про повернення до 1991 року є «балачками». Ще у 1991 році Україна ухвалила Декларацію про державний суверенітет, згідно з яким, території колишньої УРСР стали незалежною Україною. Зараз державний кордон України визначається українською Конституцією та законами, а також міжнародними договорами. 

Пізніше незалежність України у кордонах колишньої УРСР визнали інші країни, зокрема і російська федерація. Тож усі заяви про «відсутність» кордонів України — неправдиві та лише підігрують кремлівським пропагандистам.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний