МАНІПУЛЯЦІЯ: За порушення карантинних норм українці понесуть кримінальну відповідальність

МАНІПУЛЯЦІЯ: За порушення карантинних норм українці понесуть кримінальну відповідальність

29 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1433

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Віктор Вікарчук поширює хибну інформацію про COVID-19 та заходи боротьби про нього. Він стверджує, що:

  • Міністерство внутрішніх справ України запропонувало внести зміни до статті 130 Кримінального кодексу. Раніше цією статтею вводили покарання за навмисне зараження невиліковними хворобами, а тепер уряд нібито хоче ввести відповідальність (від 3 до 8 років) за навмисне зараження інфекційними хворобами. Унаслідок цих змін будь-якого порушника карантинних норм під час пандемії COVID-19 можна буде притягнути до кримінальної відповідальності.
  • Ніхто не розповідає українцям, що входить у склад вакцин проти COVID-19.
  • Вакцини не тільки не пройшли третій етап клінічних випробувань на людях, їх навіть на тваринах не випробовували.
  • Повністю вакциновані люди є більш вразливими до нових штамів COVID-19.

Утім, Віктор Вікарчук маніпулює.

Відео Вікарчука опубліковано 14 травня 2021 року. Він стверджує, що зміни до Кримінального кодексу були запропоновані нещодавно. Найімовірніше він має на увазі зміни до статті 130 Кримінального кодексу у законопроєкті №5488 щодо боротьби з проявами дискримінації, зареєстрованого 13 травня. Із 15 червня законопроєкт включили до порядку денного, однак народні депутати досі не голосували за нього.

Чинне законодавство Запропоновані зміни
Стаття 130. Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби

 

1. Свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, –  карається арештом на строк до трьох місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

 

2. Зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби особою, яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу, – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

 

3. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені щодо двох чи більше осіб або неповнолітнього, – караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

 

4. Умисне зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Стаття 130. Умисне зараження особливо небезпечною інфекційною хворобою або її збудником

 

1. Умисне зараження іншої особи особливо небезпечною інфекційною хворобою або її збудником – карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

 

2. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, учинені стосовно двох чи більше осіб або неповнолітньої чи малолітньої особи, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

 

Порівняння чинної статті 130 Кримінального кодексу та запропонованих змін у законопроєкті №5488

Запропоновані зміни, по-перше, стосуються уніфікації законодавчої термінології. В українському законодавстві немає визначення «невиліковні інфекційні інфекції», але саме цим терміном оперує чинний Кримінальний кодекс. Натомість, в Україні є чинний перелік особливо небезпечних інфекційних хвороб – до його переліку входить COVID-19, СНІД, разом з іншими 37 інфекційними захворюваннями. Тому постає необхідність уніфікації.

По-друге, пропозиція декриміналізує поставлення іншої особи в небезпеку зараження та свідоме зараження саме носієм інфекції (утім, все рівно залишається покарання за умисне зараження – без уточнення, чи інфікований той, хто заразив). Це, як вказують у пояснювальній записці, роблять відповідно до плану Національної стратегії з прав людини та Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

Також ці зміни слід розглядати в контексті всього законопроєкту — він охоплює не заходи боротьби з поширенням COVID-19, а боротьбу з дискримінацією та нетерпимістю. У випадку статті 130 йдеться про усунення дискримінації ВІЛ-інфікованих людей.

Люди, які живуть з ВІЛ/СНІДом часто стикаються з упередженим до них ставленням (стигмою) та конкретними діями інших людей, що обмежують їхні права і свободи (дискримінацією). Однією з найпоширеніших форм стигматизації та дискримінації цієї групи є відмова в медичному обслуговуванні. Наявність кримінального покарання за ненавмисне зараження ВІЛ у частинах 1-3 статті 130 Кримінального кодексу теж закріплює дискримінацію інфікованих людей. Криміналізація може утримати інфікованих від отримання своєчасного лікування та підтримки. 

Віктор Вікарчук правильно вказав запропоноване покарання за злочин — від 3 до 8 років за навмисне зараження інфекційною хворобою. Однак, по-перше, він проігнорував, що йдеться про умисне зараження COVID-19, а не будь-яке порушення карантинного режиму.

По-друге, і за чинним законодавством людина може понести кримінальну відповідальність за навмисне зараження COVID-19. Так, ще на початку пандемії, 18 березня 2020 року Максим Цуцкірідзе, заступник голови Нацполіції, прокоментував, які покарання чекають тих, хто навмисно заражає людей: «До кримінальної відповідальності притягатимуть лише за умисне зараження людей коронавірусом. Це така хвороба, яка може застати в будь-якому місці в будь-який час. Ніхто не застосовуватиме жодних заходів, якщо людина не знала про те, що хвора. Але якщо знала — є відповідальність за навмисне зараження. В одній із країн зняли ролик, як громадянин їде в метро, ​​знімає маску, слину розмазує на поручні. За подібні дії передбачено до 8 років позбавлення волі. Сподіваюся, що у нас таких людей немає»

Заступник голови Нацполіції мав на увазі чинну статтю 325 Кримінального кодексу, якою передбачена кримінальна відповідальність від 5 до 8 років, якщо порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційних хворобам призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків. Ця відповідальність існувала і до пандемії COVID-19.

Стаття 325 Кримінального кодексу

Щодо інформованості населення про склад вакцин від COVID-19, Міністерство охорони здоров’я України вже неодноразово інформувала про склад наявних в Україні вакцин.

Нагадуємо, що:

  • вакцини проти COVID-19 пройшли доклінічні випробування на тваринах;
  • вакцини, схвалені ВООЗ, продемонстрували ефективність у клінічних випробуваннях;
  • вакцини проти COVID-19 все ще ефективні проти зараження штамом Delta і значно зменшують ризики ускладнень, госпіталізації при захворюванні.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний