МАНІПУЛЯЦІЯ: За Зеленського підприємства збанкрутували, а міністерства і фонди – без грошей

МАНІПУЛЯЦІЯ: За Зеленського підприємства збанкрутували, а міністерства і фонди – без грошей

31 Травня 2021
FacebookTwitterTelegram
707

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що нібито за часів президентства Зеленського та партії його фракції у парламенті українські підприємства збанкрутували, а міністерства і фонди опинилися без грошей. Для прикладу наводять Укроборонпром, Південмаш, Укрзалізницю, Нафтогаз, Енергоатом, Ексімбанк, Міністерство охорони здоров’я та Пенсійний фонд. 

Зображення, що поширюють користувачі 

Однак, це – маніпуляція. Частина підприємств із перелічених останніми роками отримувала навіть більші прибутки, ніж раніше, деякі з них отримали збитки через пандемію, зміну на світових ринках та інші об’єктивні причини, але не стали банкрутами, а деякі і взагалі ніколи не мали повного фінансування. Утім, жодна з перелічених організацій – не банкрут.

Державний концерн «Укроборонпром» не є банкрутом, а навпаки збільшує свій чистий прибуток. Так, чистий прибуток ДК «Укроборонпром» за 2020 рік збільшився на понад 108% у порівнянні з 2019 роком і сягнув 2,5 млрд грн (проти 1,2 млрд грн у 2019 році).

Державне підприємство «Південний машинобудівний завод» або ж Південмаш дійсно був у скрутному економічному стані. Для його порятунку Верховна Рада навіть ухвалила в цілому законпроєкт №3697 – він передбачає виділення заводу 2,3 млрд грн для поповнення статутного капіталу. Утім, проблема з фінансами у завода не нова. Більшість грошей, майже 2 млрд грн витратять на погашення боргу за кредитом, який залучили ще у 2004 році у компанії Colvis Finance Ltd. з Великобританії.

Акціонерне товариство «Укрзалізниця» за підсумками 2020 року отримало 12,3 млрд грн чистого збитку проти 2,4 млрд грн чистого прибутку в 2019 році. Доходи в основному знилилися через скорочення вантажних (на 10,3%) і пасажирських (на 58,3%) перевезень у пандемічний рік порівняно з 2019 роком До слова, чистий прибуток УЗ у допандемічному 2019 році був у майже 15 разів більше, ніж у 2018 році.

НАК «Нафтогаз України» прозвітував про консолідований чистий збиток групи за перше півріччя 2020-го року у 11,5 млрд грн проти 17,6 млрд чистого прибутку за цей же період 2019-го. У компанії також пояснюють такий результат станом ринку через пандемію COVID-19 – зокрема, значним падінням цін на газ та попиту. Попри те Нафтогаз зміг виплатити 39,6 млрд грн дивідендів Україні, як головному акціонеру компанії.

Національна атомна енергетична компанія «Енергоатом» за підсумками 2020 року отримала 4,8 млрд грн чистого збитку. У компанії це пояснюють подорожчанням обслуговування кредитів (через зміну курсу гривні); заниженою ціною на електроенергію від «Енергоатому», яку затвердив уряд; та боргами перед компанією. У той же час «Енергоатом» очікує на чистий прибуток більше 1 млрд грн уже за перший квартал 2021 року.

Збиток державного банку «Укрексімбанк» – ймовірно, саме його має на увазі автор, вживаючи «Ексімбанк» – за 2020 рік досяг 5,6 млрд грн. Утім, уже за перші два місяці 2021 року чистий прибуток «Укрексімбанку» перевищив 200 млн грн. До 2020 року банк був прибутковим.

Щодо Міністерства охорони здоров’я, то видатки на медицину були профінансовані в повному обсязі – бюджет відомства на 2020-ий рік склав 113 млрд грн. До того ж МОЗ не витратили майже 2,7 мільярда гривень із наданих їм коштів – а це 13% від загальної суми. Ще 1,4 млрд гривень залишилися вільними після на закупівлі вакцин зі спецфонду державного бюджету. Ці кошти будуть витрачати вже у новому, 2021-му році.

Пенсійний фонд України дійсно був недофінансований – от тільки фонд наповнюють єдині соціальні внески (ЄСВ), які платять за працівників роботодавці або платять за себе самі підприємці. І в Україні нині приблизно 20% громадян працюють неформально. То ж виходить, що ЄСВ платять не всі працівники і кожні 11 офіційно працевлаштованих забезпечують 10 пенсіонерів. З державного бюджету покривають хіба що цю нестачу в Пенсійному фонді. Та й недофінасування його в Україні хронічне – щороку понад третину надходжень до нього становлять доплати з держбюджету, які покривають дірку у Фонді. 

Тож жодне з названих підприємств і відомств не є банкрутом, а вся наведена автором інформація є маніпулятивною.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний