МАНІПУЛЯЦІЯ: Заборона безкоштовних пластикових пакетів не вплине на екологічну ситуацію

МАНІПУЛЯЦІЯ: Заборона безкоштовних пластикових пакетів не вплине на екологічну ситуацію

30 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
636

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи про те, що нібито заборона безкоштовних пластикових пакетів — марна. Автори висміюють ініціативу та стверджують, що «пластиковий пакетик не несе шкоди довкіллю, якщо він платний» і «пакет куплений вами в магазині завдасть навколишньому середовищу менше шкоди ніж той, що отриманий безоплатно».

Скриншоти дописів у Facebook

Утім, це — маніпуляція.

По-перше, безкоштовних пакетів не існувало й до реформи, адже їхню ціну закладали у вартість середнього чеку. Тож неважливо, чи брали покупці пакети в магазині чи ні, вони все одно за них сплачували. Реформа зроблена таким чином, що люди платитимуть лише за те, що використовують. 

По-друге, варто розуміти, що заборона безкоштовних пластикових пакетів — лише перший етап реформи. Згодом Україна має відмовитися від пластикових пакетів та запропонувати альтернативні безпечні варіанти упаковки. Введення мінімальної ціни за пластикові пакети — тимчасовий захід для того, щоб стимулювати покупців відмовлятися від них.

По-третє, важливо розуміти, що ця реформа є важливою в контексті збереження навколишнього середовища. Заборона безкоштовних пластикових пакетів зменшує використання пластику, це підтверджує досвід інших країн.

Наприклад, за даними дослідження громадської організації ReThink, після введення податку в Ірландії в розмірі 22 євроценти, протягом першого року попит на поліетиленові пакети знизився на 90%.

В Австрії ввели заборону на пластикові пакети ще в 2020 році. Згідно з розрахунками уряду, до 2025 року обсяг використання пластикової упаковки буде зменшений на 20-25% порівняно з 2016 роком. В основному це стосується упаковки одноразових товарів і призведе до скорочення використання пластику приблизно на 60 тис. тонн.

Заборона на використання пластикових пакетів у Каліфорнії на 71,5% знизила їхнє споживання. Це призвело до скорочення пластикових відходів приблизно на 18 тис. тонн, у той же час продаж сміттєвих пакетів зріс на майже 5,5 тис. тонн.

За оцінками The World Counts, у світі використовується від 500 млрд до 1 трлн пластикових пакетів на рік. Щорічно виробляється 5 трлн пластикових пакетів. Вони почнуть розкладатися лише через 700 років і повністю зникнуть лише через 1000 років. Тобто весь пластик, який коли-небудь був виготовлений, ще не розклався. Це означає, що він продовжуватиме забруднювати повітря, ґрунти, водойми, призводити до смерті диких тварин. Крім того, виробництво пластику збільшує викиди парникових газів, а, отже, ускладнює проблему кліматичних змін.

Ці дані ще раз дають зрозуміти, що скорочення використання пластику є одним із першочергових завдань людства, а реформа, яка була введена в Україні, є вкрай важливою. Тому вищезгадані пости є маніпулятивними і не відображають правдиву ціль реформи.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний