МАНІПУЛЯЦІЯ: Західні еліти створюють умови, щоб звичайні люди не могли досягти успіху

МАНІПУЛЯЦІЯ: Західні еліти створюють умови, щоб звичайні люди не могли досягти успіху

31 Березня 2023
FacebookTwitterTelegram
588

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють графік, на якому продемонстровані падіння цін на комп’ютерне обладнання, іграшки, телевізори у США. З іншої сторони можна помітити зростання цін на медицину, освіту, у сфері догляду за дітьми. За словами автора посту, така різниця показує, що «західні» еліти створюють умови, за яких звичайним людям неможливо потрапити у правлячу верхівку. 

Графік належить економісту Американського інституту підприємства Марку Перрі. Ним він демонструє різницю ціноутворення в обраних сферах, яке пояснюється присутністю або відсутністю державного впливу. У тексті не йдеться, що влада намагається обмежити звичайних громадян в отриманні послуг. 

Графік, який поширюють

За зворотнім пошуком нам вдалося знайти автора цього графіку. Це економіст Американського інституту підприємства Марк Перрі. Він використав цей графік у матеріалі під заголовком «Chart of the Day…. or Century?» («Графік дня… чи століття?»). 

У статті автор згадує, що цей графік регулярно оновлюється вже останні декілька років. На ньому справді помітні подорожчання у сфері медицини, освіти тощо. Також є знецінення у сфері технологій, програмного забезпечення, одягу. Перрі пов’язує це з впливом глобалізації: чим більша конкуренція на міжнародній арені, тим менша ціна на продукт. Через це вартість іграшок, техніки, комп’ютерних технологій дешевші. І навпаки, чим більший ступінь участі держави у наданні товару чи послуги, тим більше з часом зростає ціна. Це можна побачити на прикладі вартості освіти, послуг у галузі охорони здоров’я. Також зростання ціни, зокрема, на освіту, пов’язують з збільшенням кількості вступників (з 15,3 млн. осіб в 2000 році до майже 19 млн у 2020). Це спростовує тезу про неможливість її здобути: тоді кількість вступників мала зменшитися.  

Причиною зростання цін у обраних сферах може бути зумовленим якістю надання послуг. Зокрема сфери, де є значний вплив держави, можуть бути менш ефективними. До того ж коли послуги оплачує третя сторона, у постачальника послуг немає стимулів залишати витрати на низькому рівні. Через це ціна на них могла зрости. До того ж  кількість населення з медичним страхуванням в США у період з 2010 року по 2021 зросла на 19%. Орієнтовний вік життя в США в період з 2000 по 2023 зріс із майже 77 років до 79 років. До 2050 році прогнозується підвищення середнього віку життя до 83 років. Це суперечить тезі, що медицина стала також недоступною.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний