МАНІПУЛЯЦІЯ: Жінкам в Україні дозволили вбивати в екстремальних ситуаціях

МАНІПУЛЯЦІЯ: Жінкам в Україні дозволили вбивати в екстремальних ситуаціях

22 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
347

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито згідно з українським законодавством жінки можуть вбивати в екстремальних ситуаціях.

Утім, це —  маніпуляція. Кожен громадянин України має право на самооборону, що відповідає небезпеці. За перевищення меж передбачена кримінальна відповідальність. 

Згідно з Конституцією України, кожен має право захищати своє життя та життя інших від протиправних посягань. Також ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Також в Україні питання самооборони регулюють положення Кримінального Кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення.

Так, стаття 36 ККУ визначає таке поняття як «необхідна оборона». Кожен має право захищати свої права заподіянням шкоди тому, хто на них посягає. Якщо на вас напали зі зброєю чи намагаються вдертися в житло —  можна застосовувати зброю для захисту.

Якщо має місце умисне заподіяння шкоди нападнику, що явно не відповідає небезпечності ситуації, це означає, що межі наявної оборони перевищено. За це вже передбачена кримінальна відповідальність за фактом умисного вбивства чи нанесення тілесних ушкоджень. Це вирішується індивідуально в судовому порядку. 

Наприклад, як вказує Центр демократії та верховенства права, в одному випадку жінку визнали невинуватою у скоєнні злочину, коли вона відбивалася ножем від чоловіка, що напав на неї нетверезим. «Навіть попри те, що чоловік і не був озброєним, свої наміри позбавити обвинувачену життя, він продемонстрував усіма своїми діями, і у разі відсутності перепон, мав можливість довести свій намір до логічного кінця»,  —  постановив суд. Утім, інший суд за аналогічної ситуації, навпаки, виніс обвинувачувальний вирок жінці (обмеження волі на 2 роки), що захищалась від насильства. Тож єдиної практики вирішення подібних справ немає.

Тобто жінки як і чоловіки мають право на самооборону без покарання, якщо вона відповідає ситуації. Прямих положень про те, що можна вбивати, немає. Тим паче різниці в правах для жінок та чоловіків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний