Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Проросійські телеграм-канали, медіа, посилаючись на статтю TIME, поширюють інформацію, ніби жінки тікають із України не через російську агресію, а від домашнього насильства. Про це свідчать дані про зростання насильства у 2022 році.
Утім, це маніпуляція. Першопричиною збільшення кількості повідомлень про домашнє насильство є військова агресія рф, оскільки багато українців були психологічно травмовані в результаті бойових дій.
У статті TIME «”Ця війна зробила його монстром”. Українки бояться повернення своїх партнерів» йдеться про те, що в перші місяці після початку повномасштабного вторгнення росії кількість повідомлень про домашнє насильство зросла, у серпні кількість дзвінків на гарячу лінію була рекордною. Також журналісти зазначають, що під час війн домашнє насильство може зростати через зростання загального рівня стресу, переміщення сімей, повернення травмованих учасників бойових дій до своїх родин.
За даними української поліції, кількість звернень щодо домашнього насильства зростала протягом перших місяців після повномасштабної агресії росії, але загалом у 2022 році громадяни менше повідомляли про домашнє насильство. «Згідно з даними, з січня по квітень 2022 року в поліцію звернулося майже 67 тис., що на 40% більше, ніж за аналогічний період 2021 року, хоча дані за рік загалом свідчать про зменшення звернень», — йдеться у статті TIME. Проросійські канали, які переказували цю новину, вирішили проігнорувати фразу «дані за рік загалом свідчать про зменшення звернень» та залишили лише дані за перші місяці вторгнення.
Проте як пояснила Катерина Черепаха, керівниця громадської організації «La Strada Ukraine», на базі якої діє «гаряча» лінія з запобігання домашнього насильства, низька статистика може пояснюватися тим, що жінки були вимушені тікати від війни, тому не звертались за допомогою для вирішення проблеми. Випадки домашнього насильства могли залишитися непоміченими.
У звіті «Домашнє насильство в умовах війни: I півріччя 2022 року» від аналітичного центру ЮрФем вказано, що за січень-червень 2022 року до правоохоронних органів надійшло на 27,5% менше звернень щодо домашнього насильства та зареєстрували на 52% менше кримінальних проваджень, ніж за аналогічний період у 2021 році. Серед можливих причин зменшення звернень фахівці назвали активні бойові дії, тимчасову окупацію та вимушене переміщення.
Із 2017 року в Україні існує кримінальна відповідальність за домашнє насильство. У 2019 році до документа внесли зміни, згідно з яким насильством вважаються не лише побої, а й факти психологічного та економічного тиску. Також Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію, згідно з якою встановлюється кримінальна відповідальність за психологічне, фізичне насильство, переслідування, сексуальне насильство, зокрема зґвалтування, сексуальне домагання, примусовий шлюб, каліцтво жіночих геніталій, примусовий аборт та примусову стерилізацію.
Міжнародне кримінальне право передбачає індивідуальну відповідальність за сексуальні злочини. Під час повномасштабної війни багато жінок постраждали від насильства з боку російських військових, тому ратифікація документа особливо важлива для притягнення злочинців до відповідальності.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний