МАНІПУЛЯЦІЯ: Жоден президент не може пояснити, чому газ продають втридорога | VoxUkraine

МАНІПУЛЯЦІЯ: Жоден президент не може пояснити, чому газ продають втридорога

27 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1165

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи, що українці нібито платять за газ «втридорога» і що жоден президент не може пояснити, чому так відбувається. 

Втім такі заяви маніпулятивні і частково не відповідають дійсності. 

По-перше, президент і не повинен відповідати за ціну на газ. Він може впливати на тарифи лише опосередковано. Це сфера впливу уряду, бо саме він накладає спеціальні обов’язки на постачальників газу та встановлює ціну. Президент може лише зупиняти дію актів КМУ, і то лише якщо є підстави вважати їх неконституційними. Для цього йому потрібно подати звернення до Конституційного Суду (п.15 ст 106).

І навіть якби президент зміг своїм указом знизити ціну на газ для населення або примусити це зробити Уряд, то це призвело або до збільшення податків чи емісії – адже повну вартість газу все одно б треба було комусь платити. Або до дефіциту у бюджеті – адже цих грошей тоді б не вистачало. 

Для прикладу, у 2013 році, коли ціни на газ були неринковими, збиток Національної акціонерної компанії «Нафтогаз» сягав 25 млрд грн (ст. 124-125). За тодішнім курсом 8 UAH/USD це $2,25 млрд. Тобто всі ці гроші компанії мали покрити з державного бюджету. Згодом, після підвищення тарифів до ринкових, лише у 2016 році компанія вперше отримала прибуток. 

По-друге, заява про «газ втридорога» маніпулятивна, адже в ринковій ціні на газ для населення – не лише собівартість газу. До тарифу на газ включаються: 

  • Оптова ціна газу за імпортним паритетом;
  • Тариф на транспортування;
  • Тариф на розподіл;
  • Торгова націнка роздрібного постачальника;
  • ПДВ.

Імпортний паритет потрібен – і це передбачає і Енергетична стратегія до 2035 року – щоб Україна могла повноцінно торгувати і заробляти гроші на європейському ринку газу. Якщо ж ціни на газ в Україні будуть меншими ринкових європейських, то компанії завжди будуть мати можливість продавати газ на експорт, відтак для українських споживачів газу ставатиме все менше.

Застереження

Авторы не работают, не консультируют, не владеют акциями и не получают финансирования от компании или организации, которая бы имела пользу от этой статьи, а также никоим образом с ними не связаны