НЕПРАВДА: Мавпяча віспа — це побічний ефект від вакцини від Pfizer-BioNTech

НЕПРАВДА: Мавпяча віспа — це побічний ефект від вакцини від Pfizer-BioNTech

24 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1009

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що мавпячу віспу нібито вигадали для того, щоб приховати ускладнення після вакцини від Pfizer-BioNTech. Мовляв, унаслідок мавпячої віспи на шкірі людини з’являються такі ж пухирці, як і внаслідок аутоімунних шкірних захворювань. За словами користувачів соцмереж, в одному з документів компанія Pfizer вказала аутоімунні пухирчасті (бульозні) захворювання (autoimmune blistering disease) як один із побічних ефектів щеплення.

Документ Pfizer, на який посилаються користувачі соцмереж

Проте це — неправда. Мавпяча віспа — це справжня хвороба, яку викликає вірус віспи мавп, мавпяча віспа не може виникнути внаслідок вакцинації від COVID-19.

Документ, який згадують користувачі, — це звіт Pfizer про несприятливі події після щеплення їхньою вакциною. Дані збирали з різних країн (США, Велика Британія, Німеччина, Франція тощо), в яких використовували вакцину, за період із 1 грудня 2020 року по 28 лютого 2021 року. На 31-й сторінці звіту дійсно згадують аутоімунні пухирчасті захворювання у переліку побічних ефектів, що становлять особливий інтерес. Побічні ефекти, що становлять особливий інтерес, — це побічні дії, які потребують додаткового моніторингу та дослідження, проте вони необов’язково пов’язані з вакцинацією. Представник Pfizer у коментарі для видання Reuters теж підтвердив, що перелічені несприятливі події необов’язково спричинені щепленням. 

Наразі в інструкції до вакцини Pfizer-BioNTech не згадують аутоімунні пухирчасті захворювання як можливий побічний ефект. У рідкісних випадках у деяких щеплених дійсно реєстрували подібні ускладнення, але на сьогодні зв’язок між вакцинацією та шкірними захворюваннями не є остаточно доведеним. Попри можливі побічні ефекти вчені рекомендують вакцинуватися, оскільки переваги щеплення вище, ніж ризики від зараження COVID-19.

Аутоімунне захворювання це стан, при якому імунна система помилково атакує організм. Аутоімунне захворювання розвивається, коли природна захисна система організму не може визначити різницю між клітинами організму та чужими клітинами, в результаті чого організм помилково атакує нормальні клітини. На розвиток аутоімунних захворювань може вплинути генетика, дієта, інфекції та вплив хімічних речовин. Аутоімунні бульозні захворювання — це група шкірних захворювань, унаслідок яких на шкірі з’являються пухирці.

Мавпяча віспа жодним чином не пов’язана з аутоімунними захворюваннями. Це реальне захворювання, яке виникає внаслідок зараження вірусом, що має таку ж саму назву та належить до роду Orthopoxvirus сімейства Poxviridae. Хворобу вперше зареєстрували серед мавп у 1958 році, а серед людей — у 1970 році. Природне джерело вірусу невідоме, проте зафіксована передача вірусу від африканських гризунів та приматів до людини. Тобто ця хвороба з’явилася ще задовго до появи вакцин від COVID-19. 

Крім того, є відмінності між симптомами мавпячої віспи та аутоімунними бульозними захворюваннями. На початковому етапі мавпячої віспи хвора людина відчуває лихоманку, головний біль, біль у м’язах і спині, озноб, тоді як симптоми бульозних захворювань здебільшого обмежені ураженнями шкіри. І мавпячу віспу, й  аутоімунні бульозні захворювання можна діагностувати за допомогою тестів. У випадку віспи це ПЛР-тест, у випадку аутоімунного захворювання — пряма імунофлюоресценція (хімічний тест шматочка ураженої шкіри) або аналіз крові.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний