Мерехтлива Рада: який фактичний склад коаліції та опозиції в українському парламенті

Що про структуру Верховної Ради кажуть сухі цифри і складні алгоритми

Автор: Олександр Надельнюк

VoxUkraine вивчає роботу Верховної Ради й народних депутатів, використовуючи відкриті дані та інструменти мережевого аналізу. У цій статті ми аналізуємо VI сесію (з 6 лютого до 21 липня 2017 року). А саме, з’ясовуємо, яким є склад реальної коаліції та опозиції українського парламенту. Дискусії про існування і склад коаліції не припиняються вже 1,5 року — відтоді як «Радикальна партія Олега Ляшка» (РПЛ), «Самопоміч» та «Батьківщина» вийшли, залишивши в коаліції тільки фракції «Блок Петра Порошенка» (БПП) та «Народний фронт» (НФ), сумарна кількість депутатів у яких — 219 осіб.

Які фракції та депутати входили до реальної коаліції у VI сесії, якщо поглянути на результати голосувань? Серед яких фракцій влада знаходить голоси за важливі для країни законопроекти? (До аналізу увійшли тільки законопроекти, які було прийнято «в цілому».)


До третьої річниці роботи Верховної Ради ми підготували перший рейтинг корисності народних обранців — Індекс підтримки реформ, який оцінює діяльність нардепів від початку роботи парламенту VIII скликання.


Біполярний парламент

Востаннє VoxUkraine аналізував український парламент після IV сесії. Тоді дослідження показало, що в IV сесії реальна коаліція налічувала 234 депутати, а опозиція — 175. Що змінилося за рік?

Протягом VI сесії депутати ухвалили 61 закон. Мережевий аналіз показує незначні зміни в розстановці сил порівняно з IV сесією. Український парламент зберіг майже таку ж саму за складом біполярну структуру. До фактичної коаліції тепер входять 236 депутатів, а середній рівень підтримки законопроектів серед коаліціантів — 83%.


Як ми рахували

Приналежність депутата до коаліції чи опозиції визначалася таким чином. Було проаналізовано, як усі депутати голосували за 61 законопроект, який було ухвалено протягом VI сесії (лютий–липень 2017-го). Для мережевого аналізу були взяті зв’язки, значення яких вище 67%. За допомогою алгоритму modularity (модульність) було визначено, до якої групи належить кожний суб’єкт (депутат) — до опозиції чи коаліції.

Рівень підтримки — це відсоток законопроектів, за які депутат проголосував за, від загальної кількості ухвалених законопроектів. Для визначення середнього рівня підтримки законопроектів полюсом «коаліція» чи «опозиція» пораховано середнє значення рівнів підтримки серед депутатів у групі.


Склад коаліції

Більшість коаліції (68%) складають нардепи БПП та НФ. Але далеко не всіх обранців цих фракцій можна віднести до складу коаліції, якщо проаналізувати результати голосування. Так, тільки 101, або 73%, нардепів БПП досить стабільно голосували за законопроекти, щоб потрапити в коаліційний полюс. У НФ показник «коаліційності» трохи вищий — 74% (60 депутатів). Депутати цих фракцій, які не потрапили до складу коаліції, необов’язково є ідейними опозиціонерами. Частина просто прогулює сесійні засідання. Як показують дані проекту ККД депутата, у обранців БПП середній відсоток прогулів 17%, а у НФ — 14%.

Значний вклад у реальну коаліцію роблять 27 позафракційних депутатів (11% від коаліції), 18 нардепів від «Самопомочі» (майже 8%) та 14 представників РПЛ (6%). Також «по-коаліційному» голосували 10 нардепів від «Батьківщини» та по три депутати від груп «Відродження» й «Воля народу».


Не пропустіть найважливіші статті VoxUkraine


Як показує аналіз, половина й більше депутатів із фракцій, які вийшли з коаліції, продовжують підтримувати законопроекти на «коаліційному» рівні. Важливе питання динаміки — збільшується чи зменшується частка «прокоаліційних» депутатів у «Самопомочі», РПЛ і «Батьківщині». Порівняно з IV сесією, трохи зменшується. Так, коаліцію покинули два депутати «Самопомочі», один обранець із фракції імені Ляшка і три представники «Батьківщини».

Фракція Кількість осіб
у коаліції
Кількість осіб
у опозиції
Усього
Блок Петра Порошенка10137138
Народний фронт602181
Позафракційні272249
Опозиційний блок4343
Самопоміч18826
Група «Відродження»32326
Радикальна партія14721
Батьківщина101020
Група «Воля народу»31619

Опозиція

Фактична опозиція налічує 187 депутатів, ядро якої — депутати фракції «Опозиційний блок». У 91% випадків усі 43 депутати від Опоблоку не підтримували голосування протягом VI сесії Верховної Ради.

Трохи менш монолітні групи — «Відродження» та «Воля народу». Лише по три депутати від кожної з груп не входять до опозиції (з 26 та 19 депутатів кожного об’єднання відповідно).


Сучасним парламентам демократичних країн властива полярність. По один бік перебуває правляча коаліція, по інший — опозиція. Парламентський полюс може складатися як з однієї фракції, так і з декількох. Полюси врівноважують один одного, тим самим мінімізуючи імовірність виникнення законотворчої монополії. Класичний приклад біполярного парламенту — конгрес США, де борються дві партії: демократична й республіканська. В Італії мультиполярний парламент з двома великими полюсами. Приклад однополярного парламенту — російська Дума останніми роками (максимальна поляризація Думи була у 2003-му).


Як уже зазначалося, у «Самопомочі», РПЛ та «Батьківщині» існує розкол усередині фракцій. 30% депутатів фракції Олега Березюка та 50% депутатів із партій Олега Ляшка та Юлії Тимошенко входять до фактичної опозиції, тоді як як інша частина їхніх однопартійців підтримують більшість законопроектів.

Формально до опозиції входять 37 депутатів від БПП та 21 від НФ, але, як ми уже говорили, більшість із них не ідеологічна опозиція, а прогульники.

Коаліція реформ

Який вигляд має коаліція, коли мова йде про голосування за реформаторські законопроекти? (Під реформаторськими ми маємо на увазі проекти, які були визначені як такі експертами iMoRe.) Експерти проекту iMoRe за VI сесію виокремили 27 законопроектів як такі, що «змінюють правила гри».

Аналіз голосувань за ці 27 законів зафіксував відсутність стабільної «коаліційної більшості» — тільки 185 нардепів продемонстрували рівень підтримки цих законопроектів більше 85%.

Також з’явилися депутати, яких не можна віднести ні до коаліції, ні до опозиції. Таких обранців 93 — вони підтримали трохи більше половини реформаторських законів, які були прийняті протягом VI сесії.

Висновок

У VI сесії Верховної Ради реальна коаліція налічувала 236 депутатів (рівень підтримки законопроектів — 83%). Тільки 73% нардепів із БПП можна віднести до коаліції. У НФ цей показник — 74%.

Більшість створюється завдяки 27 позафракційним депутатам, 18 представникам «Самопомочі», 13 обранцям від РПЛ та 10 нардепам «Батьківщини».

Партійну єдність і дисципліну продемонструвала лише фракція «Опозиційний блок» — усі її депутати є реальною опозицією, вони майже не беруть участі в результативних голосуваннях.

Загалом опозиція налічує 187 депутатів, і до неї входять представники усіх фракцій та груп.

Протягом VI сесії було прийнято 27 реформаторських законів. У середньому ухвалити такий закон важче, ніж інші: стабільної більшості для голосування за важливі закони під час VI сесії не було. Лише 185 народних обранців можна віднести до коаліції.