МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини від віспи викликали епідемію СНІДу в Африці — The Times

МАНІПУЛЯЦІЯ: Вакцини від віспи викликали епідемію СНІДу в Африці — The Times

26 Вересня 2024
FacebookTwitterTelegram
159

 Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот зі статті видання The Times за 1987 рік, у якій нібито вказують, що вакцина від віспи може викликати СНІД — «Smallpox vaccine “triggered” Aids virus». Користувачі додають, що після переданих Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) мільйонів доз вакцини від віспи в Африку там нібито почалася епідемія СНІДу.

Це — маніпуляція. Автор на основі маніпулятивних та неправдивих даних припускав, що вакцини від віспи можуть спричинити прогресування ВІЛ-інфекції. Пізніше ВООЗ та інші науковці у сфері охорони здоровʼя спростували його заяви. 

Скриншот публікації

Ми знайшли повну статтю газети The Times за 11 травня 1987 року, уривок із якої поширюють користувачі. Журналіст Пірс Райт у своїй колонці з заголовком «Вакцина від віспи “спровокувала” вірус СНІДу» припускає, що епідемія СНІДу в Африці могла бути викликана кампанією з масової вакцинації проти віспи.

На підтвердження своєї тези автор наводить коментар анонімного радника ВООЗ, який сказав йому: «Я думав, що це просто збіг, поки ми не вивчили останні дані про реакції, які може викликати вакцина. Тепер я вважаю, що теорія про вакцину проти віспи є поясненням вибуху епідемії СНІДу». Також Райт додає приклад 19-річного американського військового, у якого за 2,5 тижні після щеплення від віспи розвинулися симптоми СНІДу. Згодом хлопець помер. 

Під епідемією СНІДу мають на увазі зараження людей ВІЛ-інфекцією в західній екваторіальній Африці у 1970-х роках. Хоча науковці стверджують, що вперше ВІЛ поширився ще у 1920 році в Кіншасі — столиці Демократичної Республіки Конго (Африка). Найімовірніше, вірус передавався через людей, які подорожували залізницею і водним транспортом. Окрім цього, до поширення вірусу в регіоні призвела секс-торгівля, швидке зростання населення та нестерилізовані голки, які використовувалися в лікарнях.

Паралельно з поширенням ВІЛу там також збільшувалася кількість хворих на віспу. Тож ВООЗ провела кампанію з вакцинації та ліквідувала віспу у цьому регіоні у 1977 році.

Незалежні фактчекери з AFP Fact Check отримали від The Times газету від 13 травня 1987 року, у якій тодішній директор програми ВООЗ зі СНІДу Джонатан Манн спростував заяви про зв’язок СНІДу і щеплення від віспи. За його словами, стаття Пірса Райта поєднує недоведені і спекулятивні ідеї про походження СНІДу. 14 травня 1987 року ВООЗ повідомила ще одному виданню, що ніхто з її радників не коментував нічого для матеріалу Райта. За словами Джонатана Манна, організація не мала жодних наукових даних, які б підтверджували звʼязок щеплення від віспи зі СНІДом.

Віспа — інфекційне захворювання, спричинене вірусом натуральної віспи. Останній природний випадок натуральної віспи зареєстрували у жовтні 1977 року. У 1980 році ВООЗ повідомила про глобальне викорінення хвороби. Передавалося захворювання повітряно-крапельним шляхом.

СНІД (синдром набутого імунодефіциту) — інфекційне захворювання, остання стадія ВІЛ-інфекції, яка розвиваються через руйнування ВІЛ імунної системи людини. ВІЛ-інфекція передається під час контакту рідин організму, таких як кров (використання нестерильних голок, інструментів для татуювань, манікюру тощо), сперма (та інші виділення статевих органів) зі слизовими оболонками, пошкодженими тканинами організму. 

«Віспа була давньою хворобою, і вакцина проти неї широко використовувалася в багатьох регіонах світу протягом останніх двох століть. За весь цей час ані вірус віспи, ані вакцина проти віспи не були пов’язані зі спалахами будь-яких інших хвороб. Єдиний результат, який ми знаємо від програми з ліквідації віспи, — це ліквідація самої віспи», — сказав Манн. 

Скриншот статті від 14 травня 1987 року, у якій ВООЗ спростувала заяви автора колонки The Times

Крім того, Джонатан Манн зазначив, що немає жодного збігу у програмах ВООЗ із ліквідації віспи та поширенні СНІДу. Як приклад Азія, де у 1967-1972 роках провели масову вакцинацію від віспи. На той час в цьому регіоні СНІД все ще залишався рідкісним. Тоді як в Африці, де віспу ліквідували у 1977 році, навпаки все ще високий рівень поширення ВІЛ-інфекції. 

Інші науковці також розкритикували статтю Райта. За словами професора мікробіології Лондонської школи гігієни та тропічної медицини Арі Цукермана, немає жодних наукових підстав вважати, що вакцинація від віспи спричинила епідемію СНІДу. Цукерман стверджує, що випадок з американським військовим, наведений в статті Райта, не може пояснити епідемію СНІДу в Африці: «Навіть якщо вакцинація проти віспи іноді могла активувати прихований в організмі СНІД, така людина померла би раніше і була би менше схильною до поширення хвороби. Ця теорія не має сенсу»У 2015-2017 роках науковці з різних країн провели спільне дослідження серед ВІЛ-позитивних людей з Сенегалу, які не проходили лікування та мали щеплення від віспи (про що свідчив їхній шрам від вакцинації). Науковці хотіли підтвердити або спростувати звʼязок вакцини зі СНІДом. За результатами, фахівці не виявили звʼязку між щепленням та прогресуванням ВІЛ-інфекції, яка надалі призводить до СНІДу.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний