Молодь не відчуває, що може реалізувати свій талант в Україні

Молодь не відчуває, що може реалізувати свій талант в Україні

Photo: unsplash.com / Alina Grubnyak
18 Січня 2022
FacebookTwitterTelegram
2759

Дослідження Kantar Україна та Фундації Дарини Жолдак

У 2021 році Фундація Дарини Жолдак обрала новий фокус діяльності підтримку талановитих підлітків та сприяння їхній реалізації у креативних індустріях України. Для того, аби впевнитися у своєчасності такого рішення, спільно з Kantar Україна ми провели велике дослідження серед молоді та дорослого населення про ставлення до таланту та творчих професій. 

З’ясувати уявлення молоді про талант та його роль у житті людини, зрозуміти, наскільки їхні погляди відрізняються від бачення дорослих, — такими були головні завдання соціологічного дослідження. 

Першим етапом дослідження стала фокус-група з підлітками для того, аби дізнатися про їхні захоплення, уподобання та упередження. Після цього ми провели два онлайн-опитування за допомогою Kantar Access Panel: серед молоді (400 осіб віком 13-19 років) та серед дорослого міського населення (1000 осіб  віком 18 – 55 років). 

Ключові висновки дослідження:

  • Підлітки переважно сприймають талант як щось притаманне всім, але вважають, що потрібні зусилля, щоб осмислити та  віднайти його. До цієї точки зору більше схиляються ті, хто вважає себе талановитим, тоді як для тих, хто не вірить у себе, талант постає як риса особливих людей. 
  • Молодь, особливо ті, хто вважає себе талановитими, вірить, що завдяки таланту, улюбленій справі можна заробити на гідне життя. Проте Україну як сприятливе місце реалізації розглядає меншість ― за кордоном це робити краще. 
  • Професії креативної індустрії приваблюють молодь і широко представлені у списку їхніх уявних ідеальних фахів. 
  • Більшість батьків упевнені, що їхні діти талановиті, та прагнуть, аби вони розвивали свої творчі навички. Проте близько 60% дорослих все ж бачать професійне майбутнє підлітків у некреативних галузях.

Далі детальніше.

Що таке талант: природні здібності чи риса особливих?

62% опитаних підлітків та 74% дорослого населення впевнені, що талант є у кожного, його варто тільки відшукати. 47% молоді (13-19 років) вважають себе талановитими, а серед батьків 73% вірять у талант своїх дітей. 

Водночас понад 50% підлітків не вважають, що наділені талантом. Серед них майже половина переконані, що талант – це рідкість (загалом таке переконання поділяють 18% опитаних підлітків). Водночас серед тих, хто вважає себе талановитим, ¾ вважають, що талант потрібно лише відшукати (рис. 1).

Рис. 1. Відповіді підлітків на питання, чи вважають вони себе талановитими, чи талантом наділений кожен

Що дає реалізація таланту?

Згідно з дослідженням, молодь частіше за дорослих розглядає можливість монетизації свого таланту та перетворення творчих захоплень на гідний заробіток. Але головними перевагами реалізації таланту як для дорослого населення, так і для підлітків, є самоповага та щастя. До того ж, 66% молоді та 70% дорослого населення вважають: якщо кожен буде реалізовувати свій талант, в Україні стане більше щасливих людей.

Рис. 2. Відповіді підлітків та дорослої аудиторії на питання про те, що дає реалізація таланту

Примітка. Різниці між частками відповідей дорослих та молоді статистично значущі

Хто підтримує молодь на шляху до реалізації таланту?

Найбільше підлітки чують про свій талант від батьків та родичів — 58%, менше — від тренерів, керівників секцій чи курсів (12%), знайомих на позанавчальних гуртках (10%) та однокласників чи одногрупників (10%). П’ята частина підлітків (22%) ні від кого не чує про свої творчі здібності. Водночас 67% хотіли б, щоб у навчальному закладі розповідали, як розкрити свій талант. Отже, керівникам та викладачам навчальних закладів варто приділяти увагу цьому питанню.

Дітям важливо чути про свій талант. Так, лише декілька підлітків, яким ніхто не каже про їхній талант, вважають себе талановитими, водночас 60% тих, хто не чує про свої таланти, не вважають себе талановитими. Загалом серед тих, хто чує про свій талант, частка тих, хто вважає себе талановитим, значно вища.

Підлітки відчувають, що не зможуть реалізувати себе в Україні

70% опитаних підлітків вважають, що за кордоном у них буде більше можливостей для розвитку та реалізації своїх здібностей. Більшість опитаних вважає, що креативний клас в Україні представлений слабко, а талановиті творчі люди частіше за все виїжджають за межі країни. Однак кожен третій підліток хотів би обрати творчу професію, а 77% дорослого населення хотіли б, щоб їхні діти реалізували себе у креативних індустріях.   

Труднощі та бар’єри до розкриття талантів

Дослідження показало, що понад 80% молодих людей відкриті до змін та готові розвивати свої здібності, але позбавлені практичного інструментарію для цього. Серед головних перепон також: фінансові труднощі, невпевненість у собі, небажання чи попередні невдалі спроби розвинути свої здібності, а також нерозуміння, куди і як потрібно рухатися. 

Примітно, що молоді люди у віці 18-19 років частіше відзначають й інші бар’єри, як-от низьку кваліфікацію тренерів або викладачів, відсутність однодумців та успішних прикладів у цій сфері. Вони також більше говорять про необхідність підтримки з боку соціального оточення. 

Стереотипи про творчість та креатив

41% молоді вважає творчих людей дивними та водночас не підтримує жодних негативних упереджень щодо них. Більшість цілком не погоджуються з наявними стереотипами, серед яких: неможливість покластися на творчих людей, залежність від настрою та емоцій; необхідність “бути голодним”, щоб творити; звернення до алкоголю та наркотиків для натхнення. 

Однак приблизно 30% осіб, як серед дорослого населення, так і серед молоді, взагалі не можуть висловити свого ставлення до стереотипів, пов’язаних із талантом. Можливо, тому, що це —  непрості питання, про які людина зазвичай не розмірковує та не має усталеної думки. 

Кого підлітки вважають талановитими?

До п’ятірки тих, кого українські підлітки найчастіше називають талановитими увійшли Monatik, Тіна Кароль, Ілон Маск, Володимир Зеленський та Андрій Шевченко. 

Однак 40% підлітків під час онлайн-опитування не змогли визначити принаймні одну талановиту особистість, а учасники фокус-групи майже одноголосно назвали російського виконавця Моргенштерна.

Під час опитування ми помітили регіональну залежність у визначенні видатних особистостей. Наприклад, підлітки з Києва та Західної України частіше називають талановитими сучасників і представників американської та європейської культур, в той час як на сході України найбільший відсоток (понад 60%) тих, хто не вказав жодну особу як талановиту, та значно більше згадують літературних діячів минулих століть, як-от Олександра Пушкіна, Льва Толстого, Федора Достоєвського, Михайла Лермонтова.

Креативні індустрії. Топ омріяних професій

Обираючи професію (рис. 3), підлітки найчастіше керуються особистим рішенням (61%) або ж порадами батьків (53%). А до топ-двадцятки бажаних фахів увійшли 9 професій креативних індустрій, серед яких: 

  • фахівець з IT, програміст, розробник ігор; 
  • співак, музикант;  
  • актор; 
  • художник; 
  • хореограф, танцюрист; 
  • дизайнер; 
  • кіберспортсмен;
  • архітектор;  
  • візажист. 

Водночас для дорослого населення з-поміж креативних професій тільки ІТ-фахівець, програміст та дизайнер у двадцятці бажаних фахів для тих, хто хотів би змінити сферу діяльності. Отже, молодь не лише частіше розглядає можливості  монетизації таланту та перетворення захоплення на гідний заробіток, а й набагато частіше обирає професії креативного спрямування як справу життя.

Рисунок 3. Ким хочуть стати підлітки та ким їх бачать батьки

Примітка. Питання звучало так: Уявіть ідеальну ситуацію, коли немає жодних обмежень для вибору професії (впливу батьків, умов вступу до навчального закладу, ризику низького заробітку). Яку професію ви б обрали?

Висновки

Дослідження дозволяє зрозуміти настрої підлітків і суспільства, а також відчути контекст, із яким потрібно працювати. Хибні та абстрактні уявлення про креативні індустрії, а також брак інформації, підтримки, однодумців, нерозуміння шляху і рольових моделей призводять до того, що талановита людина зраджує своєму талантові та обирає «нормальну» професію, яку насправді не любить. У кращому випадку вона прийде до свого покликання пізніше. В гіршому — страждатиме все життя. Найголовніший інсайт у тому, що більшість молоді вірять, що талант є у кожного, лише варто його відшукати, а понад 80% відкриті до впливу та готові отримувати інструментарій для розвитку свого таланту. 

Дисклеймери.

Фундація Дарини Жолдак — громадська організація, яку заснував Андрій Федорів. Фокус діяльності спрямований на підтримку талановитих підлітків і їхню реалізацію в креативних індустріях.

Дослідження «Ставлення підлітків і населення України до таланту та креативних індустрій» проводилося компанією Kantar у такі етапи: якісний (онлайн фокус-група з підлітками, тривалість 120 хвилин), кількісний (онлайн опитування молоді 13–19 років, 400 молодих осіб; онлайн опитування міського населення України 18–55 років, 1000 осіб, у містах України, без зони ООС, АР Крим). Параметри вибірки за віком, статтю, регіоном та типом населеного пункту збігаються з такими параметрами міського населення України 

Вибірка в цілому репрезентує міське населення України у віці 18-55 років за статтю, віком, типом населеного пункту, регіону. Квотна вибірка – квоти за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту.  Метод: онлайн-опитування (проникнення інтернету в цій групі – 84%). Опитування молоді: вибірка репрезентує міську молодь у віці 13-19 років. Метод: онлайн-опитування. Квотна вибірка. Квоти за статтю, віком, регіоном, розміром населеного пункту.

Питання про те, що таке талант, було обговорене на фокус-групі. Під час заповнення онлайн-анкети респонденти також відповідали на відкрите питання про те, що, на їхню думку, означає талант. Питання про наявність таланту було закритим з варіантами відповідей (1) талант є у всіх, але потрібно тільки знайти і розпізнати його; (2) талант – це рідкість, лише особливі люди його мають та (3) важко сказати.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний