Нарис про відбудову України

Нарис про відбудову України

Photo: ua.depositphotos.com / tashka2000
8 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
2119

Публікуємо концептуальну записку про те, як має виглядати повоєнна відбудова Україна (аналогічна до Плану Маршалла). Тут викладені головні тези, повний текст доступний англійською та українською мовою.

Автори: Торбйорн Бекер, Інститут перехідних економік при Стокгольмській школі економіки; Баррі Айхенгрін, Університет Каліфорнії – Берклі; Юрій Городніченко, Університет Каліфорнії – Берклі; Сергєй Гурієв, Sciences Po; Саймон Джонсон, Масачусетський Технологічний університет; Тимофій Милованов, Київська школа економіки; Кеннет Рогофф, Гарвардський університет; Беатріче Ведер ді Мауро, Вища школа міжнародних та розвиткових досліджень

Відбудова України відкриває унікальну можливість модернізувати країну та убезпечити її майбутнє. Ключові принципи міжнародної допомоги для відбудови такі: 

  1. Україна рухається до вступу до ЄС;
  2. під егідою ЄС створюється окрема агенція, яка має значну автономію в питаннях координації та управління допомогою та програмою реконструкції;
  3. Україна є “власником” програми реконструкції;
  4. заохочення та допомога у надходженні іноземного капіталу та технологій;
  5. допомога має бути переважно у вигляді грантів, а не кредитів;
  6. відбудова має виходити з принципу майбутнього без вуглецевого сліду з мінімальною залежністю від викопного палива. 

Відбудова має включати три чіткі стадії з різними цілями та обмеженнями. Після лише одного місяця війни оцінки необхідної допомоги від Європи та інших країн уже сягають від 200 до 500 млрд євро. Вартість відбудови зростає щодня все швидше, оскільки люди проводять все більше часу поза своїми домівками, діти травматизуються, а приватні компанії розпадаються.24 лютого 2022 року Росія вторглася до України. Убито тисячі цивільних. Понад  чверть населення (41 мільйон станом на січень 2022 року, без урахування Криму) були змушені покинути домівки, із них понад 4 млн переїхали до країн ЄС. Маріуполь та багато інших міст України фактично зруйновані. Руйнування та криза біженців такого масштабу не бачені у Європі з часів Другої Світової війни.

Із чотирьох мільйонів осіб, які виїхали з України, половина – діти. Багато сімей розділені через конфлікт, часто чоловіки залишились в Україні, щоб битися. Багато біженців знайшли прихисток у власних помешканнях європейців, проте зростає занепокоєння щодо їхнього доступу до освіти, охорони здоров’я та можливостей заробітку. До того ж, понад 6 мільйонів людей стали внутрішньо переміщеними особами, і часто вони також стикаються з труднощами. Найгірша ситуація – для сотень та тисяч людей, замкнених у зонах бойових дій, включно зі 100 тисячами у Маріуполі.

Різні уряди та міжнародні організації висловили свою готовність допомогти Україні відновитися після війни. Цей нарис окреслює ідеї з дизайну та вимог до таких зусиль. Ми базуємося на попередньому досвіді післявоєнного відновлення (наприклад, план Маршалла після Другої Світової, об’єднання Німеччини, реконструкція Іраку та Афганістану) та досвіді відновлення після стихійних лих. Більш конкретні кроки з відновлення можуть бути розроблені тоді, коли буде більше інформації про результати війни.  

Для адміністрування відновлення ми пропонуємо заснувати окрему агенцію під егідою ЄС, яка з одного боку акумулюватиме кошти з різних джерел, а з іншого – адмініструватиме програми реконструкції. Агенція повинна мати визначений термін існування – наприклад, до вступу України до ЄС, а також значну свободу дій, в тому числі у питаннях найму.

Потенційними джерелами коштів для відновлення можуть бути:

  • Двостороння допомога (кошти окремих урядів)
  • Міжнародні інституції
  • Приватні компанії та фізичні особи
  • Конфісковані російські активи
  • Поточні доходи Росії від нафти й газу (наприклад, спрямування частки цих доходів до окремого компенсаційного фонду або податок на них, який збиратиме ЄС як компенсацію грантів, наданих на відбудову України)

Відновлення України матиме чотири стадії: 

  • нульова (має розпочатися негайно з метою мінімізації збитків), 
  • перша – протягом 6 місяців після припинення війни – відновлення критичної інфраструктури,
  • друга – 3-24 місяці після закінчення війни – швидке відновлення інфраструктури й економіки (на цій стадії державна політика повертатиметься до “нормальної”),  
  • третя – закладення фундаменту для майбутнього зростання та модернізації.

За результатами виконання цього плану Україна має отримати не лише сучасну інфраструктуру та приплив інвестицій. Головне – мають бути побудовані інституції (законодавство, державна, служба, судова система, антикорупційні органи), які дозволять Україні набути повноцінного членства в ЄС.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний