Наслідки війни для банківського сектору України: що ми дізналися з конфлікту 2014 року?

Наслідки війни для банківського сектору України: що ми дізналися з конфлікту 2014 року?

Photo: ua.depositphotos.com / palinchak
24 Лютого 2022
FacebookTwitterTelegram
1443

Збройне протистояння між Україною та Росією почалося в березні 2014 року, коли Росія анексувала Кримський півострів, суверенну територію України. Після анексії в Донецьку та Луганську відбулися протести організовані Росією та ескалація війни на сході України. У нещодавньому дослідженні (Pham et al., 2021) ми вивчили вплив цього військового конфлікту на банківську діяльність безпосередньо в зоні конфлікту та поширення цього впливу на банківський сектор України загалом.

Збройний конфлікт значно пошкодив банківську інфраструктуру на відповідних територіях. До того ж, українські банки зазнали значних збитків та проблем з фінансуванням через неповернення кредитів та зняття депозитів у Донецькій та Луганській областях. Банки, які видали більше кредитів у Донецькій та Луганській областях, постраждали більше за інших. Після початку війни рівень неповернених кредитів у них перевищив показники інших банків. Зниження темпів росту кредитування у цих банках також було більшим.

Однак важливіше, що негативний вплив війни на банки не був обмежений банківськими відділеннями у зонах конфлікту, його відчували й відділення на інших ринках. Чим далі був ринок від зони конфлікту, тим меншим був вплив на нього (рис. 1). Подальший аналіз показав, що після початку конфлікту українські банки змінили свою практику видачі кредитів. Зокрема, обсяг кредитування загалом знизився, проте кредитування знизилося значно більше в регіонах, які знаходилися далі від головних офісів цих банків (рис. 2), тобто ми спостерігаємо ефект “втечі до головного офісу”. 

Наше дослідження концентрувалося на конфлікті на сході України, який почався у 2014 році. Проте його результати актуальні й зараз, не в останню чергу тому, що війна триває, й тому, що Росія розширює та посилює агресію проти України. 21 лютого 2022 року Росія оголосила про визнання “незалежності” ОРДЛО. На момент написання статті (24 лютого 2022) Росія розпочала прямий військовий напад на Україну. Якщо такі агресивні дії триватимуть і посиляться, постраждає економіка України і зокрема банківський сектор. Однак, ми сподіваємося, що постійні зусилля спрямовані на те, щоб зробити банківську систему більш стабільною, добре капіталізованою та ліквідною разом із тимчасовими заходами (наприклад, запровадженням обмежень на зняття готівки) зможуть пом’якшити негативний вплив.

Рисунок 1. Прогнозний рівень непрацюючих кредитів залежно від частки кредитів виданих у Донецькій та Луганській області на 1 квартал 2014р. та відстані від зони конфлікту

Примітка. Цей рисунок показує вплив взаємодії частки кредитів виданих у Донецькій та Луганській областях станом на 1 квартал 2014 та відстані до конфлікту на пост-конфліктний рівень непрацюючих кредитів. Темніший колір означає вищий прогнозний рівень непрацюючих кредитів. 

Рисунок 2. Прогнозний рівень зростання кредитів

Примітки: цей рисунок показує вплив взаємодії  частки кредитів виданих у Донецькій та Луганській областях станом на 1 квартал 2014 та відстані до головного офісу на зростання кредитів після конфлікту, коли інші змінні взяті з середнім значенням. Темніші кольори означають вище прогнозоване зростання кредитування. 

Докладна версія цього дослідження за посиланням:  doi.org/

Слідкуйте за офіційною інформацією про стан української банківської системи тут: bank.gov.ua

НБУ відкрив спеціальний рахунок для допомоги армії. Деталі тут: bank.gov.ua

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний