НЕПРАВДА: 0,8% вакцинованих першою дозою від COVID-19 помирають через два тижні

НЕПРАВДА: 0,8% вакцинованих першою дозою від COVID-19 помирають через два тижні

27 Квітня 2021
FacebookTwitterTelegram
1429

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють дописи з заявами екс-співробітника Pfizer Майкла Їдона (Michael Yeadon) про те, що вакцин від COVID-19 потрібно уникати будь-якою ціною. Нібито одразу після першої дози вакцини через два тижні помирає 0,8% щеплених, а середня протяжність життя тих, хто вижили, становитиме два роки. 

Утім, це — неправда.

По-перше, Майкл Їдон не був головним науковим співробітником Pfizer. Він керував відділом, не пов’язаним з вакцинацією та інфекційними захворюванням. Іноземні незалежні фактчекери з Snopes, PolitiFact, Associated Press та Reuters вже спростовували інші неправдиві заяви Майкла Їдона.

По-друге, загалом у світі використали вже 1,02 млрд доз вакцини від COVID-19, смертельних випадків внаслідок вакцинації не зафіксували.

Важливо пам’ятати, що “смерть після вакцинації” та “смерть внаслідок вакцинації” — різні поняття.

Наприклад, у Норвегії повідомляли про смерть 33 людей старше 75 років, які померли після вакцинації препаратом від Pfizer та Biontech. Однак, зв’язку між вакциною та смертельними випадками немає.

У Великій Британії було зареєстровано 143 смертельних випадки після вакцинацій препаратами Pfizer та AstraZeneca, однак вони також не пов’язані між собою. Усі померлі мали низку супутніх захворювань.

У США серед тих, хто отримали вакцину від Pfizer або Moderna, станом на 7 лютого, було зареєстровано 1170 смертей (це 0,003% від вакцинованих), втім вони також не пов’язані з вакцинацією.

Немає жодних наукових підстав стверджувати, що вакциновані проживуть в середньому два роки. Бездоказові також заяви про те, що розробляються додаткові вакцини для погіршення стану окремих органів, у тому числі серця, легенів та мозку.

До того, як потрапити у масове використання, вакцини проходять тестування та кілька етапів клінічних випробувань, у процесі яких робляться висновки про їхню безпечність та ефективність. Також перед запуском масового виробництва вакцини мають пройти контроль якості, тому на ринок не можуть потрапляти препарати із невідомим складом. Як і у випадку з іншими медичними препаратами, споживачі отримують інформацію про його склад, властивості, протипоказання тощо.