НЕПРАВДА: 13 червня в Івано-Франківській області заборонили шпиталізувати військовозобов`язаних без згоди ТЦК та СП

НЕПРАВДА: 13 червня в Івано-Франківській області заборонили шпиталізувати військовозобов`язаних без згоди ТЦК та СП

27 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
1382

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Українські медіа та блогери з посиланням на витяг з рішення Ради оборони Івано-Франківської області від 13 червня 2023 року повідомили, ніби шпиталізацію чоловіків віком від 18 до 59 років без погодження з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) в області тимчасово припинили.

Утім, це неправда. Заступник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації (ОДА) Віталій Ільчишин заявив, що Рада оборони не ухвалювала рішення про заборону шпиталізації.

Скриншот витягу рішення Ради оборони Івано-Франківської області від 13.06.2023 року

Нам не вдалось знайти витяг рішення Івано-Франківської обласної військової адміністрації (ОВА) №228 на офіційному сайті, у розділі «Документи» відповідного розпорядження не публікували ні ОДА, ні ОВА. Перше фото документа, яке нам вдалось знайти опублікувало видання ПІК, пізніше його поширили телеграм-канали та низка медіа. Текст документа та номер пункту, вказаний у документі, збігається з тим, який зачитав Віталій Ільчишин під час брифінгу 22 червня та керівник Коломийської районної військової адміністрації Любомир Глушков 20 червня.

Саме Глушков першим розповів про тимчасове припинення надання планової медичної допомоги. Він зазначив, що згідно з рішенням Ради оборони Департамент охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА має повідомити медустанови регіону про це нововведення, а вони своєю чергою мають направляти військовозобов’язаних до ТЦК та СП.

Віталій Ільчишин зазначив, що 13 червня таке рішення дійсно розглядали на Раді оборони. Підставою стало звернення ТЦК та СП щодо питань, пов`язаних з мобілізацією. Однією з проблем у центрі назвали уникнення мобілізації через звернення до медзакладів. Так військовозобов`язані, яких військово-лікарська комісія визнала придатними до несення служби, намагаються потрапити в лікарню, заявляючи про раптове погіршення стану.  

«Це є одна з форм уникнення мобілізації, не кажу, що масова. Статистики не ведемо. Як розділити добросовісних і недобросовісних, уникнення від мобілізації?», — заявив голова Івано-Франківської ОДА. Також він сказав, що в області є багато внутрішньо переміщених осіб, але на обліку вони не стоять, тому запросити у ТЦК їх не можуть. 

Відтак депутати доручили Департаменту охорони здоров`я розглянути питання та ухвалити рішення: забороняти шпиталізацію чи ні. Ільчишин вказав, що відповідно до статті 49 Конституції України, кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Це право було позначене у витягу засідання Ради оборони, але не конкретизоване. «Наголошу, що Рада оборони не ухвалювала жодних рішень щодо заборони на госпіталізацію осіб, придатних до служби у ЗСУ», — сказав посадовець. Станом на 27 червня Департамент продовжував опрацьовувати це питання. 

Володимир Дзьомбак, виконувач обов’язків Департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації, повідомив, що для ухвалення рішення консультуються із закладами охорони здоров’я, військовими та юристами.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний