НЕПРАВДА: 25% українців мають природній імунітет до COVID-19 та не потребують вакцинації

НЕПРАВДА: 25% українців мають природній імунітет до COVID-19 та не потребують вакцинації

10 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
1081

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У цьому відео Сергій Гула поширює інформацію про кількість українців, які мають імунітет до COVID-19. Він посилається на слова Олексія Данілова, секретаря РНБО, — той нібито стверджував, що 33% українців, включно з вакцинованими, мають імунітет. Якщо виключити 8% вакцинованих з цих 33%, каже Сергій Гула, то вийде, що 25% українців мають природний імунітет до COVID-19. 

Отже, вакцинація, за словами автора, — це далеко не єдиний і не найбільш ефективний спосіб профілактики COVID-19. Крім того, деякі люди можуть мати природний імунітет до коронавірусу без попереднього інфікування та без вакцинації — про це свідчать дослідження британських вчених.

Проте Сергій Гула неправильно цитує Олексія Данілова та робить хибні висновки при порівнянні природного та вакцинного імунітету.

Сергій Гула — український адвокат, який ще до пандемії COVID-19 поширював фейки, маніпуляції про вакцинацію. Із 2020 року на своєму YouTube-каналі регулярно поширює фейки, маніпуляції про COVID-19 та вакцинацію проти нього. VoxCheck неодноразово спростовував його твердження про порівняння грипу та коронавірусу, «небезпечність» вакцин, побічні дії після вакцинації тощо. Детальніше про Сергія Гулу та інших українських антивакцинаторів можна прочитати в нашій статті про інфодемію.

Олексій Данилов висловився щодо цього питання 16 липня: «Я можу сказати попередні результати серологічного дослідження, яке ми провели в нашій країні. Попередні результати кажуть про те, що 33% населення вже мають імунітет до COVID-19. Крім того, якщо ми з вами рахуємо те, що стосується вакцинованих осіб, ми вважаємо 38-40% осіб в нашій країні вже є з імунітетом». Тобто йдеться не про 25%, а про 33% українців, які одужали після COVID-19 і отримали імунітет. Ба більше, Сергій Гула неправильно визначив кількість вакцинованих — на момент публікації відео (18 липня) лише 6,1% українців отримали одну дозу вакцини, а 3,27% — дві.

Олексій Данілов посилається на дослідження, яке провели за координації Центру громадського здоров’я. У ньому взяли участь 9 000 людей (вакциновані виключені з цієї групи) з усієї України — їм необхідно було здати кров для визначення антитіл та пройти опитування щодо їхнього досвіду захворювання на COVID-19. 

30 липня з’явилися нові деталі дослідження — за попередніми результатами не менше 40% українців (без урахування вакцинованих) мають антитіла до SARS-CoV-2. Ці показники значно відрізняються від офіційної статистики: за даними МОЗ на COVID-19 перехворіли і одужали близько 2,1 млн українців (5% населення). Незважаючи на відносно високу частку населення з імунітетом, Центр громадського здоров’я наголошує: «Виявлення антитіл не гарантує наявності імунітету до всіх штамів вірусу SARS-CoV-2 та не є підставою для відмови від вакцинації. На сьогодні невідомо, яким має бути рівень антитіл для захисту та як довго вони зберігаються».

Щодо питання природного імунітету до SARS-CoV-2, який формується без попереднього інфікування, дійсно існують дослідження на цю тему (приклади тут, тут і тут). Формування цього імунітету пов’язують з T-клітинами та перехресними антитілами, що утворилися в організмі після інфікування іншими коронавірусами (коронавірус — це не окремий вірус, а група вірусів). Водночас ефективність, тривалість цього імунітету, як і приблизна кількість людей з ним, залишаються недостатньо дослідженими.

Нагадуємо, що:

  • Вакцинація — безпечний та ефективний спосіб для отримання імунітету проти коронавірусу. Натомість формування колективного імунітету природним шляхом призведе до збільшення смертності від COVID-19 та перевантаження системи охорони здоров’я.
  • Вакцини, схвалені ВООЗ та зареєстровані в Україні, ефективні для захисту від різних ступенів перебігу хвороби.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний