НЕПРАВДА: 31 липня 2022 року серби перекидають авіацію та військову техніку до кордону з Косово — фото

НЕПРАВДА: 31 липня 2022 року серби перекидають авіацію та військову техніку до кордону з Косово — фото

9 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
1461

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 31 липня 2022 року в мережі поширюють інформацію про нібито перекидання сербами своєї авіації до кордонів із Косово. У публікації також наводять карту з сербсько-косівським кордоном, фото сербського літака та сербської військової техніки на півночі Косово в районі села Яріньє. 

Проте це — неправда. Немає жодних підтверджень зосередження сербської військової техніки біля кордонів Косово станом на дату публікації (31 липня 2022 року). Жодне фото з допису не має відношення до літнього загострення між Сербією та Косово.

Скриншот допису

Загострення на кордоні Косово та Сербії в липні 2022 року

31 липня 2022 року жителі північних, переважно сербських, муніципалітетів Косова  перекрили основні дороги до двох ключових прикордонних переходів із Сербією. Жителі протестували проти запровадженням нових правил в’їзду в Косово: видачі деклараційного листа на в’їзд та виїзд громадянам, які мають посвідчення особи Республіки Сербії та переоформлення автівок на косівські номери. Ці правила мали набути чинності 1 серпня 2022 року.

Поліція Косово повідомила, що у кількох місцях на півночі Косова було чути стрілянину, зокрема проти поліцейських підрозділів. Постраждалих не було.

НАТО охарактеризувало ситуацію як «напружену», оскільки сотні етнічних сербів Косова припаркували вантажівки, автоцистерни та інші транспортні засоби біля переходів із Сербією. Поліція Косова закрила кордон для пасажирського та транспортного руху на прикордонних переходах Берняк та Яріньє. 

Через добу після рішення влади Косова відкласти запровадження нових правил розпочався демонтаж барикад на дорогах та був нормалізований рух у звичному режимі. Про стягування сербської авіації та військової техніки на північ Косова не йшлося. 

Перевірка фото

Ми вирішили знайти перше зображення з картою Косова через Google Images. Серед результатів пошуку є аналогічне зображення карти з графічним виділенням кордону червоним та зеленим кольором в публікації від 27 серпня 2018 року за назвою «Косово і Сербія хочуть переглянути кордони. Чому це важливо»

Результати пошуку фото в Google Images

Друге фото з літаком ми знайшли через зворотний пошук у TinEye. Результат пошуку показує, що фото поширюють щонайменше з 2014 року. 

Результати пошуку фото в TinEye

Аналогічне фото є в фотобанку Flickr, яке користувач Claudiu Nelega додав в альбом AeroShow Batajnica 2012 2 вересня 2012 року. На ньому зафіксований винищувач МіГ-21 ВПС Сербії у польоті під час авіашоу «Батайниця 2012».

На третьому фото з військовою технікою зображено пересування спеціальних підрозділів косівської поліції у Північну Митровиць 25 березня 2022 року. Серед результатів пошуку в TinEye є аналогічне фото, яким проілюстрована стаття в сербському виданні KURIR ще 25 березня 2022 року.

 

Результати пошуку фото в TinEye

На цьому фото зафіксовано пересування спеціальних підрозділів поліції Косово у Північну Митровиць, де планувався сербський протест навесні 2022 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний