Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У соціальних мережах поширюють статтю-дослідження медичного видання The Lancet, яке пише, нібито майже 74% смертей після щеплення від COVID-19 пов’язані саме з вакцинацією.
Це — неправда. Статтю опублікували у розділі препринтів, які не проходять рецензування та перевірки редакторів перед публікацією.
Скриншот допису
Насправді видання The Lancet не публікувало статтю про смерті від вакцинації. Оригінальне дослідження ми знайшли на сайті Дослідницької мережі соціальних наук (SSRN). У 2018 році видання The Lancet почало співпрацю із платформою обміну досліджень SSRN. Тобто автори будь-якого дослідження, які надсилають свої роботи журналу The Lancet, можуть також опублікувати її у спеціальному розділі препринтів на платформі SSRN. До того ж на платформі публікують лише препринти, а не перевірені редакторами матеріали.
Препринти — це дослідницькі статті, які перебувають ще на етапі розробки. Будь-який автор може опублікувати свою роботу на сайті SSRN, отримати коментарі від інших дослідників і у такий спосіб покращити остаточну версію дослідження. Утім, препринти не проходять етапів рецензування (оцінки) та редакторського контролю.
The Lancet чітко зазначає, що опубліковані препринти на сайті не є публікаціями Lancet та не обов’язково перевіряються. Видання додає, що препринти не варто використовувати для ухвалення клінічного рішення.
Стаття, яку поширюють російські телеграм-канали, розміщена саме у розділі препринтів. Автори дослідження намагалися знайти можливі причинно-наслідкові зв’язки між вакцинацією від COVID-19 і смертю. Дослідження проводили за допомогою розтину та посмертного аналізу тіла померлого. Науковці проаналізували 325 випадків смерті та виявили, що 240 з них були начебто через вакцинацію.
Платформа з обміну дослідженнями SSRN згодом видалила препринт авторів про смерті від вакцинації. У підсумку зазначено, що висновки дослідження не підтверджуються методологією дослідження. У своїй роботі автори не вказують, яким чином вони встановили, що смерті були саме від вакцинації, а також не посилаються на конкретні джерела.
Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що через широке використання вакцин серед людей похилого віку та із супутніми захворюваннями могли траплятися випадки смерті. Проте ці летальні випадки не були пов’язані безпосередньо з вакцинацією.
ВООЗ не надавала статистику кількості смертей у світі, які були б пов’язані із вакцинацією від COVID-19. Однак 10 березня 2023 року в Японії підтвердили перший випадок смерті від вакцинації COVID-19. Жінка страждала на ожиріння і діабет та померла від гострої серцевої недостатності через годину та 40 хвилин після щеплення від COVID-19. Станом на січень 2023 року в Японії зробили 382 мільйони щеплень від COVID-19. У країні зареєстрували 1963 летальні випадки у людей віком від 12 років. Утім, неможливо точно встановити, чи були пов’язані ці смерті, окрім одного випадку, саме з вакцинацією.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний