НЕПРАВДА: Астронавт Базз Олдрін зізнався, що не висаджувався на Місяці

НЕПРАВДА: Астронавт Базз Олдрін зізнався, що не висаджувався на Місяці

29 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
56

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фрагмент інтерв’ю астронавта Базза Олдріна, у якому він нібито розповідає, що не висаджувався на Місяць. Олдрін зізнався, що глядач дивився анімацію, а не реальні кадри з супутника Землі. У дописі натякають, що розповідь астронавта є підтвердженням того, що насправді висадки на Місяць не відбулося. 

Утім, це — неправда. Базз Олдрін не стверджував, що не висаджувався на Місяць, телевізійні компанії використовували анімацію для конкретизації нечітких зображень та створення додаткових ракурсів. 

Скриншот публікації 

У своєму інтерв’ю на американському токшоу «Пізня ніч з Конаном О’Браєном» у 2000-му році Базз Олдрін — американський астронавт, який був у складі першої місії NASA «Аполлон-11» на Місяць і другим (після Ніла Армстронга) ступив на його поверхню у липні 1969 року — дійсно розповів, що у прямих телетрансляціях глядачі спостерігали анімацію приземлення астронавтів на Місяць. Він пояснив, що анімацію показали у зв’язку з тим, що на Місяць не могли висадити телевізійну групу з камерами, яка зафільмувала б приземлення. Утім, він не стверджував, що не висаджувався на Місяць.

У Національному музеї науки та засобів масової інформації Великої Британії детально розповіли про складнощі, з якими зіштовхнулися телевізійні мовні компанії під час прямої трансляції. На модуль «Орел», що висадився на Місяць, взяли одну чорно-білу камеру Westinghouse. Знімки з неї завантажили на навколоземні супутники, а потім передали до Центру пілотованих космічних польотів NASA в Г’юстоні, а звідти — через супутникові канали до телевеж по всьому світу. У музеї підтвердили, що у зв’язку з тим, що картинка була нечіткою, низка мовників використовували моделювання для конкретизації зображення під час трансляції місії. 

На сторінці музею зазначають, що телекомпанії заплатили сотні тисяч доларів за масштабні моделі командних модулів «Аполлон». Їх використовували під час трансляції для симуляції місії. Потім таку анімацію чергували з реальними кадрами. Наприклад, американська телерадіомережа CBS співпрацювала зі спеціалістом зі спецефектів Дугласом Трамбалом, щоб накласти графічні слайди із зображеннями Місяця під час прямої трансляції. Реальні кадри з Місяця доступні з єдиного ракурсу — його зафільмували зі штатива, на який помістили камеру Westinghouse. 

Реальний кадр висадки на Місяць. Джерело: Архіви NASA

Отже, вирвану з контексту фразу Базза Олдріна використали для підтвердження «місячної змови» — конспірологічної теорії про те, що висадки на Місяць не було. Її прибічники вважають приземлення на супутник Землі вигадкою американців для того, щоб отримати першість у космічних перегонах з СРСР у розпалі Холодної війни. Утім, навіть радянський космонавт Олексій Леонов, який став першою людиною у відкритому космосі, спростував цю теорію. Він заявив, що інші держави стежили за подіями у космосі, тож сфальсифікувати політ на Місяць і назад навряд чи вдалося б. «Місячній змові» дав початок не Радянський союз, а самі американці.

У 1976 році американець Білл Кейсінг випустив книжку під назвою «Ми ніколи не були на Місяці», у якій виклав свої теорії про те, чому висадки не відбулося. Проте Кейсінг був не науковцем, технічним спеціалістом або інженером, а колишнім технічним письменником, тобто складав інструкції з експлуатації й технічні описи у компанії Rocketdyne, виробника ракетних двигунів. До появи цієї книги він писав про сільське господарство, кухарство та складав порадники про те, як заощадити на сплаті податків. Тези з книги «Ми ніколи не були на Місяці» спростували науковці.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний