Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські медіа поширюють заяву голови МЗС росії сергія лаврова про те, що полк «Азов» у США та Японії внесли до списку екстремістських та терористичних організацій. Він згадав інтерв’ю Володимира Зеленського журналісту CNN: «Він (Зеленський) це публічно сказав. Коли йому кореспондент CNN заявив, що полк “Азов” був внесений у деяких західних країнах, до США, Японії, до списку екстремістських, терористичних організацій, Зеленський знизав плечима і сказав, що в них таких батальйонів і полків багато, вони такі, які є».
Це неправда. По-перше, полк «Азов» не внесений до переліку терористичних організацій ні у США, ні в Японії. По-друге, лавров вирвав слова Зеленського з контексту.
Зеленський не коментував полк «Азов» в інтерв’ю CNN. Найімовірніше, лавров мав на увазі інтерв’ю Володимира Зеленського Брету Баєру з Fox News (ось цей уривок). Але й там питання журналіста стояло інакше, а відповідь Зеленського лавров вирвав із контексту.
«Я хочу, щоб ви нам дещо прояснили. Ось ці звіти про батальйон «Азов». Кажуть, що це пов’язана з нацистами організація, яка діє як ополчення у вашій країні та вчиняє звірства. Що американці повинні знати про цей підрозділ щодо тих звітів? Що мають знати американці про цей підрозділ та ці повідомлення?», — запитав Баєр.
Зеленський відповів: «”Азов” був одним із багатьох батальйонів. Вони такі, якими вони є, вони захищали нашу країну. А пізніше, я хочу вам пояснити, усіх з цих компонентів тих добровольчих батальйонів були включені до Збройних сил України. Ці бійці більше не є самоствореною групою. Вони є частиною української армії. Ще в 2014 році були ситуації, коли наші добровольці потрапляли в оточення і деякі з них дійсно порушували закони України, і вони фактично потрапляли до суду, і отримували тюремні терміни. Тому закон понад усе».
При цьому пізніше в інтерв’ю грецькому суспільному мовнику ΕRΤ Зеленський наголосив, що це було ще у 2014 році: «Тоді було дійсно багато різних реакцій щодо тих чи інших закликів. Авжеж, багато з цих закликів були достатньо радикальними щодо російської федерації. Це були добровольці, це була їхня особиста думка й особисті їхні кроки. Сьогодні батальйон “Азов” входить до складу Національної гвардії України і, відповідно, до Збройних Сил. Наразі Маріуполь захищають професійні військові — і не лише сам “Азов”». Володимир Зеленський також зазначив, що нацизмом є дії російських військових, а всі радикальні заклики в Україні «відразу присікають».
Полк «Азов» не вносили до переліку іноземних організацій, визнаними урядом Сполучених Штатів терористичними. Хоча у 2019 році 40 конгресменів-демократів із Палати представників США підписали звернення до Держсекретаря США Майка Помпео, у якому вимагали внести «Азов» та дві праворадикальні організації в Європі до списку іноземних терористичних організацій. Автором листа був конгресмен Макс Роуз. Він стверджував, ніби «Азов» був причетний до терактів у Новій Зеландії в 2019 році — тільки тому, що винний у теракті носив символ, схожий на символіку «Азова».
Американський аналітичний центр Atlantic Council у відповідь на звинувачення конгресмена Роуза випустили статтю «Чому “Азов” не можна визнавати іноземною терористичною організацією». Символ, який носив терорист з Нової Зеландії, ніяк не доводить його причетність до «Азову»: він носив нацистський символ Чорного Сонця, популярний серед правих екстремістів у всьому світі. Крім цього, Роуз називав «Азов» «воєнізованим формуванням». У Atlantic Council наголошують, що полк Нацгвардії не може вважатися «воєнізованим формуванням», відірваним від держави. До того ж «Азов» деполітизувався: ультраправе керівництво полку відокремилося та заснувало партію «Національний корпус».
У «Азові» також відреагували на заяву конгресменів: «Полк “Азов”, як офіційна структура Національної гвардії, підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України та Генеральному штабу, тож ми вважаємо, що прирівнюючи «Азов» до терористів, 40 членів Палати Представників США прирівняли до терористів усі інші українські підрозділи, які захищали Україну на фронті. Причину ж, яка нібито стала поштовхом до появи подібних звернень у США, вважаємо цілковитою нісенітницею, адже жодних доказів причетності підрозділу «Азов» до терористичних актів у Новій Зеландії ніколи не існували у природі, і є банальною брехнею та наклепом».
У японському «Довіднику з міжнародного тероризму 2021» «Азов» назвали неонацистською та терористичною організацією. Але у квітні 2022 року на сайті Розвідувального агентства громадської безпеки Японії (PSIA) написали, що прибрали «Азов» зі списку терористів.
У агентстві зазначили, що їм прикро через те, що батальйон потрапив до списку неонацистів. «Ми вирішили видалити описане вище з “Довідника з міжнародного тероризму 2021″ на нашому сайті, щоб запобігти поширенню інформації, яка відрізняється від фактів», – йдеться у заяві.
Крім цього, у цьому інтерв’ю BBC лавров згадує численні фейки російської пропаганди про те, що «росія не нападала на Україну» та не вбиває цивільних. Насправді 70% ракетних ударів росія завдає по мирних цілях, українські та деякі світові лідери визначають дії росії як геноцид. Станом на 28 серпня в ООН підтвердили майже 13 718 жертв серед цивільних: 5663 загиблих і 8055 поранених.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний