НЕПРАВДА: Барак Обама наказав ФБР видалити імена педофілів із Національної системи миттєвої перевірки кримінального минулого

НЕПРАВДА: Барак Обама наказав ФБР видалити імена педофілів із Національної системи миттєвої перевірки кримінального минулого

26 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
275

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито виконувач обов’язків директора ФБР Девід Боудіч повідомив, що Барак Обама наказав ФБР видалити понад 500 тисяч імен потенційних вбивць і педофілів із Національної системи миттєвої перевірки кримінального минулого.

Утім, це — неправда. В оригінальній статті йдеться про зміни визначення особи, яка переховується від правосуддя, та жодним чином не згадується про педофілів.

Скриншот публікації

У вебархіві ми знайшли статтю, скриншот якої публікують користувачі. Інформацію поширило видання The People’s Voice, яке першоджерелом новини вказує статтю в американському медіа The Washington Post за 2017 рік. Проте автор The People’s Voice вирвав деякі факти з контексту та перекрутив статтю на свій манір. До того ж це видання не вперше поширює дезінформацію. 

Насправді в оригінальному матеріалі The Washington Post йдеться про те, що у 2017 році десятки тисяч людей, яких розшукують правоохоронні органи в США, виключили з Національної системи миттєвої перевірки кримінального минулого. Цією базою даних керує ФБР, тож президент не міг самостійно ухвалити рішення про виключення злочинців зі списку.

Національна система миттєвої перевірки кримінального минулого (NICS) — база даних, яку розробило ФБР спільно з Бюро алкоголю, тютюну, вогнепальної зброї та вибухових речовин (ATF), державними та місцевими правоохоронними органами. Використовують її здебільшого власники магазинів зброї, продавці ломбардів та роздрібні торговці. У базі можна визначити, чи має право певна особа на володіння вогнепальною зброєю.

Хоча NICS створили ФБР спільно із Бюро алкоголю, тютюну, вогнепальної зброї та вибухових речовин, вони мали різне визначення особи, яку вважали втікачем від правосуддя. У 2016 році, коли президентом США був Барак Обама, Міністерство юстиції встановило інші критерії для визначення такої людини.

Згідно з новими змінами, «втікач від правосуддя» — це особа, на яку одночасно видали ордер на арешт і яка подорожувала до іншого штату. Такій людині також заборонено купувати вогнепальну зброю. Хоча раніше ФБР використовувала ширше значення і «втікачем від правосуддя» вважали будь-кого, хто мав чинний ордер на арешт.

Після інавгурації Дональда Трампа це поняття звузили ще більше. Унаслідок змін у списку осіб, ідентифікованих як утікачів від правосуддя, залишилося 788 людей. Тоді як до ухвалення рішення в списку було близько 500 тисяч. Водночас у статті немає жодної згадки, що ці люди були педофілами або потенційними вбивцями.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний