НЕПРАВДА: Бійці ЗСУ підписують документ, після чого не можуть оскаржувати накази командування

НЕПРАВДА: Бійці ЗСУ підписують документ, після чого не можуть оскаржувати накази командування

17 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
402

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали та медіа поширюють фото документа, який військові ЗСУ повинні підписати. Після цього вони нібито не можуть оскаржувати накази командування. Як пояснюють пропагандисти, якщо військовослужбовець буде розповідати про протизаконні дії командування, то він вже знає, що є правопорушником. 

На фото вказані статті Кримінального кодексу України з відповідальністю військових за скоєне правопорушення. Проте у них не йдеться, що військовослужбовцям заборонено оскаржувати накази командування. 

Скриншот допису

Російські пропагандисти поширили фото з аркушем, на якому вказані окремі статті Кримінального кодексу України. Зокрема, вони ідентичні до статей, які розміщені на сайті Верховної Ради України, а саме — 402-403, 407-409. 

Згідно з статтею 30 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», підлеглий зобов’язаний беззастережно виконувати накази начальника, крім випадків віддання явно злочинного наказу, і ставитися до нього з повагою. Військове командування також може нести кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень насильства над підлеглим відповідно до статей 426-427 Кримінального кодексу України. 

Відповідно до пункту 110 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військовослужбовці мають право подавати письмові скарги та заяви або ж особисто звертатися до відповідних посадових осіб та органів. Такі дії можливі у разі, якщо прийнято незаконні рішення, дії щодо них, порушено їхні права, законні інтереси та свободи. Також можна подавати скарги у випадку незаконного покладення на військового обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний