НЕПРАВДА: Благодійні фонди накопичують великі суми коштів на рахунках і не направляють їх на допомогу військовим

НЕПРАВДА: Благодійні фонди накопичують великі суми коштів на рахунках і не направляють їх на допомогу військовим

21 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
981

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, де дівчина розповідає про шахрайство з боку благодійних фондів України. Вони нібито тримають на своїх рахунках значні кошти з пожертв українців та не витрачають їх на потреби ЗСУ. 

На відео йдеться лише про один зі способів збору донатів благодійними фондами — «монобанка». Фондам важливо мати значну кількість коштів для великих закупівель або ж екстрених ситуацій. Благодійні фонди використовують кошти для допомоги військовим. За можливості вони звітують про це на своїх сайтах чи сторінках у соціальних мережах. 

Скриншот допису

На відео можна помітити назву каналу авторки, яка його записала. Вона вказана як «yliashabatin». За пошуком у тіктоці нам вдалося його знайти. На самій сторінці даного відео вже немає, проте вона залишила його у своєму телеграм-каналі

Рахунки, які показані на відео, — це лише банки у «Monobank», один зі способів збору коштів волонтерами. Якщо зробити всі дії, як авторка відео, то окрім невикористаних коштів видно й суму, яку вже зняли з рахунку. 

Скриншот кількості коштів на банці «Фонд Сергія Притули»

Окрім банки від «Monobank», донати також збирають на рахунки різних банків, PayPal, або ж у криптовалюті. 

Фондам важливо мати великі суми коштів на рахунках для масштабних закупівель або екстрених ситуацій. Як пояснював очільник «Повернись живим» Тарас Чмут, іноді з’являються можливості придбати важливе обладнання, але часу на це мало, оскільки інші організації або країни можуть викупити цей товар. У такому випадку кошти потрібні відразу.  

Наприклад, із 1 лютого по 9 травня 2023 року «Повернись живим» витратив понад 2 млрд грн на допомогу ЗСУ у підготовці до наступу. Ці 2 млрд були зібрані завдяки щоденним внескам, але не в рамках окремого проєкту. «Певний період ми акумулювали ресурс, щоб потім його максимально вкласти у вирішальний момент. І зробили це», — так Тарас Чмут прокоментував збір коштів для підтримки ЗСУ.

Благодійні фонди переважно звітують, скільки було використано коштів і на що вони пішли. Наприклад, «Фонд Сергія Притули» чи «Повернись живим» звітують як про регулярні закупівлі, так і про спеціальні збори. У звітах можна переглянути, що саме закупив фонд, в якій кількості, скільки заплатив за придбання та в який підрозділ передані речі. Також «Повернись живим» та «Фонд Сергія Притули» наносять гравіювання з символікою фонду. Це дозволяє контролювати подальше використання речей, виданого організацією.  

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний