НЕПРАВДА: Будинки світових зірок та бізнесменів залишилися неушкодженими після пожежі на Гаваях

НЕПРАВДА: Будинки світових зірок та бізнесменів залишилися неушкодженими після пожежі на Гаваях

26 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
137

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео наслідків пожежі на гавайському острові Мауї та заявляють, що будинки американської телеведучої Опри Вінфрі, підприємця Джеффа Безоса, Білла Гейтса, співачки Леді Гаги, акторів Уілла Сміта, Моргана Фрімена та Джулії Робертс не постраждали. Це нібито підтверджує, що пожежу влаштували спеціально, аби у такий спосіб викупити землі у звичайних мешканців острова.

Це — неправда. Частина зі згаданих зірок не володіє нерухомістю на Гаваях. Помешкання інших зірок не постраждали, адже розташовані на інших гавайських островах або в іншій частині Мауї. 

Скриншот допису

У серпні 2023 року на гавайському острові Мауї спалахнули лісові пожежі, які стали найбільш смертоносними за останнє століття у США. Унаслідок пожеж в історичному місті Лахайна вигоріло 2200 будівель та загинуло близько 115 місцевих мешканців. Однією з причин спалаху експерти називають лінії електропередач, які обірвалися під час сильних поривів вітру та могли спровокувати займання. Водночас у мережі почали ширити теорії змов, нібито пожежу влаштували спеціально, щоб купити за безцінь вигорілу землю.

Раніше незалежні фактчекери з Agence France-Presse (AFP) уже спростовували частину теорії змови, яку поширили проти Джеффа Безоса, Білла Гейтса та Барака Обами. Місцевий рієлтор Ентоні Сейлз підтвердив, що Білл Гейтс не володіє маєтками на острові Мауї. Своєю чергою Барак Обама має будинок на Гаваях, однак на іншому острові — Оаху, де не було лісових пожеж. 

Також ми не знайшли жодного підтвердження, що Леді Гага або Морган Фрімен володіють будь-яким помешканням на Гаваях. Джулія Робертс, яку також згадують у дописі, володіє садибою на гавайському острові Кауаї, а не Мауї. Актор Уілл Сміт також володів будинком на острові Кауаї та продав його у 2011 році.

У 2021 році підприємець Джеф Безос придбав приватний будинок на острові Мауї біля затоки Лаперуза. Утім, його будинок розташований за 40 кілометрів від місця, яке охопили лісові пожежі. 

Затока Лаперуза, біля якої Джефф Безос придбав маєток у 2021 році. Джерело: Google Maps

Помешканням на Гаваях володіє й американська телеведуча Опра Вінфрі. Деякі іноземні медіа повідомляють, що маєтки Вінфрі розташовані поблизу гори Хелеакала. Відстань від її будинків до місця займання складає понад 45 кілометрів. 

Відстань від гори Хелеакала, де розташоване помешкання Опри Вінфрі. Джерело: Google Maps

В інших дописах користувачі поширюють фото маєтку із червоним дахом, який вцілів після пожежі та нібито належить світовій зірці. 

Вцілілий будинок із червоним дахом, фото якого поширюють у мережі

Насправді будинок належить звичайній сім’ї Міллікінів, які придбали його у 2021 році у корінного мешканця Гаваїв. Власник садиби пояснює, що уникнути пожежі вдалося завдяки камінню, яке виклали по колу в радіусі метра від будинку. Також важливу роль відіграла відсутність сухої трави. За словами директора Програми кліматичної та енергетичної політики Стенфордського інституту навколишнього середовища Майкла Вара, часто будинки охоплює пожежа саме через суху траву, дерев’яні огорожі, чагарник та інші легкозаймисті предмети, розташовані біля помешкання. 

Окрім цього, місцева влада планує заборонити купувати землю, яка постраждала від пожеж. За словами губернатора Гаваїв Джоша Гріна, влада хоче зберегти землю у власності місцевих жителів після відновлення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний