НЕПРАВДА: Через провальну медреформу військові змушені лікуватися за кордоном

НЕПРАВДА: Через провальну медреформу військові змушені лікуватися за кордоном

29 Березня 2024
FacebookTwitterTelegram
403

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію про нові зміни для військових, які зокрема стосуються лікування за кордоном та грошових виплат сім’ям загиблих. Росіяни заявляють, нібито внаслідок «поганої» медреформи військові лікуються за кордоном. Однак навіть на таке лікування потрапляють начебто лише одиниці, а родичі загиблого військового насправді не отримують грошей. 

Це — неправда. Від початку повномасштабного вторгнення на лікування за кордон виїхало понад 4,4 тисячі українців, серед яких і поранені військові. Однак точна кількість військових на реабілітації за кордоном — засекречена. 

21 березня 2024 року Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №10313 щодо прав військовослужбовців та поліцейських на пільги. Згідно з нововведеннями, військові можуть перебувати на лікуванні за кордоном не більше 12 місяців без проходження військово-лікарської комісії через 4 місяці. Також у законі прописали виплату у розмірі 15 млн грн кожній родині загиблого військовослужбовця, ця виплата раніше також була зафіксована в постанові уряду. Однак інформація про кількість сімей, які отримали виплати за загиблого військового, — засекречена. 

Разом з тим росіяни кажуть неправду про «одиниці» військових, які проходять реабілітацію за кордоном. Від початку широкомасштабного вторгнення Україна бере участь в європейській програмі Medevac. Це медична евакуація для постраждалих цивільних українців та військових. На реабілітацію за кордон відправляють осіб, які потребують високоспеціалізованої допомоги (у разі черепно-мозкових травм, травм шиї, перелому кісток тазу тощо). Також під програму реабілітації підпадають пацієнти з опіками, діти та дорослі з онкологією, діти з рідкісними вродженими або набутими хворобами та поранені військові. Окрім державної програми, на лікування військовим допомагають потрапити благодійні фонди та міжнародні організації.

Загалом цивільні можуть потрапити на медичну евакуацію через обласний департамент охорони здоров’я або подати заявку на сайті Міністерства охорони здоров’я України. Тоді як пораненим військовим для лікування за кордоном варто звернутися до Медичних сил України. Дізнатися більше про документи, які має підготувати військовий перед лікуванням за кордоном, можна тут.

За понад два роки повномасштабної війни на лікування за кордон відправили понад 4 400 українців. На реабілітацію українців приймає понад 30 країн, які безплатно лікують пацієнта. Раніше координатор програми Medevac в Україні Арман Качарян зазначав, що у 2024 році на лікування за кордон планують відправити ще близько 2 тисяч пацієнтів. Водночас немає точних даних, скільки поранених військових поїхало на лікування. Тож і заяви росіян про «одиниці» військових на реабілітації за кордоном — безпідставні. 

Окрім цього, росіяни у своїх повідомленнях намагалися дискредитувати систему охорони здоров’я України. Мовляв, медреформа була «поганою», адже військові змушені їхати на лікування в інші країни. Хоча в Україні є державні та приватні  шпиталі, де лікують поранених. До прикладу, лише в одному медзакладі на Дніпровщині пораненим бійцям проводять щонайменше по 3 операції кожного дня.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний