НЕПРАВДА: Через скорочення фінансування медицини в Україні розпочнеться низка епідемій

НЕПРАВДА: Через скорочення фінансування медицини в Україні розпочнеться низка епідемій

15 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
605

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито скорочення фінансування охорони здоров’я у воєнний час сприятиме тому, що в Україні розпочнеться низка епідемій. Зокрема, як вказують автори допису, спалахи гепатиту А уже відбуваються у 5 областях України, а на Рівненщині зареєстрували перший випадок нового штаму коронавірусу «Пірола». Також у дописі цитують гендиректора Київського міського центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України Сергія Чумака, що існує висока ймовірність спалаху кору в Україні у 2023 році. 

Утім, це неправда. У бюджеті на 2024 рік фінансування медицини збільшили, а наведені факти про кір, гепатит А та COVID-19 маніпулятивні або відверто неправдиві. 

9 листопада 2023 року Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2024 рік. У ньому на медицину виділили 202 млрд грн, що на близько 24 млрд грн більше, ніж у поточному році. З урахуванням прогнозованої інфляції у 9,7%, реальне збільшення становитиме 5,8 млрд грн. 

Також у Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що спалах гепатиту А у Вінниці визначили як надзвичайну ситуацію на рівні області, про епідемію не йшлося. Станом на 9 листопада у Вінницькій області зафіксували 261 лабораторно підтверджений випадок, із них 194 пацієнти уже виписали. За останньою наявною інформацією, поодинокі випадки також реєстрували у Тернопільській (1 випадок), Закарпатській (11 випадків),  Дніпропетровській (3 випадки) та Івано-Франківській (12 випадків протягом жовтня) областях. У всіх регіонах фахівці розпочали епідрозслідування, а лікарі радять вакцинуватись, аби запобігти інфекції.  

Спалах інфекційної хвороби визначають у разі, якщо фіксують кілька випадків зараження інфекційною хворобою, повʼязаних між собою спільним джерелом та/або фактором передачі інфекції.

Випадки гепатиту А в Україні фіксують щороку, це сезонне захворювання, яке найчастіше поширюється у холодну пору року. Розповсюджується хвороба зазвичай через немиті руки, використання чи вживання забрудненої води. За даними Міністерства охорони здоров’я України, у 2022 році зафіксували 281 випадок, а за 9 місяців 2023 року — 314 випадків захворювання.

Повідомлення про поширення COVID-19 через нібито недостатнє фінансування також маніпулятивне. Адже вперше цей штам коронавірусу виявили в Ізраїлі, потім у США, Данії та Великій Британії. Ці країни мають високий рівень медичної допомоги та виділяють великі суми для цієї галузі, тож питання не у фінансуванні. Нові штами SARS-CoV-2 утворюються через мутацію. Чим більше людей інфікує вірус, тим вищий ризик зміни геному початкового вірусу, тобто мутації. Ця функція є характерною для багатьох вірусів, зокрема грипу. Тому лікарі радять щороку робити нову вакцину проти цього захворювання. Водночас штамів SARS-CoV-2 все ще набагато менше, ніж штамів грипу. 

Українські фахівці завдяки методу секвенування (лабораторного дослідження, яке дозволяє виявити, які мутації відбулися у геномі вірусу) все ж змогли розпізнати цей штам вірусу, що свідчить про їхню кваліфікованість. На момент написання статті Міністерство охорони здоров’я України повідомило про один випадок зараження цим штамом. 

Сергій Чумак дійсно говорив, що в Україні можливий спалах кору, оскільки це захворювання є циклічним, а останні спалахи фіксували у 2018-2019 роках. Так, за дев`ять місяців 2023 року в Україні на кір захворіли 46 осіб, це вчетверо більше випадків, ніж зафіксували за весь 2022 рік. Ризик спалаху пов`язаний не з нестачею фінансування або лікарів, а з низьким рівнем вакцинації від кору. Детальніше про це ми писали в попередньому випуску.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний