НЕПРАВДА: Через українських біженців у Швейцарії відбувається спалах кору

НЕПРАВДА: Через українських біженців у Швейцарії відбувається спалах кору

28 Серпня 2024
FacebookTwitterTelegram
422

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Кремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито кількість випадків хворих на кір у Швейцарії зросла через українських біженців. Зокрема у 2024 році зареєстрували 87 випадків кору, тоді як за 2023 лише 23 випадки. Федеральний офіс громадського здоров’я Швейцарії (FOPH) припускає, що збудник занесли до Швейцарії з-за кордону. Пропагандисти роблять висновок, що завезли цей вірус саме українці, адже в Україні буцімто активно поширюється кір.

Це — неправда. На наш запит у Федеральному офісі громадського здоров’я Швейцарії відповіли, що збільшення захворюваності на кір не пов’язане з українськими біженцями.

Скриншот публікації

Наприкінці червня 2024 року швейцарські медіа із посиланням на Федеральний офіс громадського здоров’я Швейцарії повідомляли про збільшення захворюваності на кір. Зокрема з червня 2023 року по червень 2024 року в країні зафіксували 103 випадки захворювання на кір. Тож у Федеральному офісі громадського здоров’я Швейцарії припустили, що випадки найчастіше стосувалися тих, хто був інфікований за кордоном та тих, хто завіз збудник кору з інших країн. 

З січня по березень 2024 року у швейцарському кантоні Во також зафіксували спалах кору. Збільшення захворювання спровокувала людина, яка завезла кір із-за кордону. Пізніше цей вірус розповсюдився по університетському містечку в округу Лозанна та загалом призвів до захворювання 51 людини. 

Кір — вірусне захворювання, яке поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Серед перших симптомів кору виділяють високу температуру, нежить, чхання, почервоніння очей, сльозотечу тощо. Найкращий захист від кору — вакцинація. 9 із 10 людей, із якими контактувала інфікована особа, також захворіють, якщо не мають вакцинації.

Ми звернулися із запитом до Федерального офісу громадського здоров’я Швейцарії. Нам відповіли, що у Швейцарії щороку фіксують випадки кору, завезеного із-за кордону, але зростання захворюваності у 2024 році ніяк не пов’язано з українськими біженцями. 

Також невідомо, чи були серед хворих українці. Про це не повідомляли на сторінках Федерального офісу громадського здоров’я у соціальних мережах та на сайті.

Відповідь Федерального офісу громадського здоров’я Швейцарії на наш запит

За останніми даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні за перші 7 місяців 2024 року зафіксували 152 випадки захворювання на кір. Тоді як у 2023 році за аналогічний період було лише 30 хворих. Тобто кількість хворих справді зросла, але не йдеться про масштабний спалах, що вимірюється тисячами. Востаннє спалах кору в Україні був у 2017-2019 роках, тоді на кір захворіло понад 110 тисяч людей.

Головною причиною збільшення захворюваності на кір міністерство називає низьке охоплення профілактичними щепленнями. Згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, вакцинація від кору входить до комбінованого щеплення від кору, паротиту, краснухи (КПК). Кожна дитина має отримати дві дози щеплення від КПК: першу дозу у 12 місяців та другу дозу у 6 років. За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, для формування колективного імунітету від кору рівень охоплення щепленнями має бути не менше 95%. Тоді як в Україні у 2023 році охоплення щепленням однорічних дітей від кору складало 92,4%, а шестирічних — 87,3%. Станом на кінець червня 2024 року щеплення зробили 46,9% однорічних дітей та 42,1% 6-річних дітей.  

Крім того, кір поширюється не лише у Швейцарії та Україні, а й в інших країнах. ВООЗ повідомляє, що за 2023 рік у Європі та Центральній Азії зафіксували понад 58 тисяч захворювань на кір. Серед лідерів захворюваності немає України.

Отже, кір до Швейцарії могли завезти з будь-якої іншої країни світу. Росіяни навмисно перекладають відповідальність на українських біженців, щоби дискредитувати їх в очах міжнародної спільноти. Раніше ми вже спростовували схожий фейк, нібито спалах кору в пострадянських країнах спровокували біженці з України.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний