НЕПРАВДА: Через відсутність контролю за операціями з трансплантації зникли 40 тисяч українців

НЕПРАВДА: Через відсутність контролю за операціями з трансплантації зникли 40 тисяч українців

26 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
292

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито ухвалені в Україні зміни до Податкового кодексу звільнили операції з трансплантації органів від сплати податку на додану вартість (ПДВ). А це, своєю чергою, призвело до припинення будь-якого фінансового контролю — мовляв, ніхто точно не знає, що відбувається з операціями з вилучення органів та яке походження біоматеріалів, що трансплантують. 

Підтвердженням активної роботи «чорних трансплантологів», на думку пропагандистів, є 40 тисяч зниклих безвісти українців. 

Утім, це неправда. Зникнення 40 тисяч людей не має зв’язку з нібито діяльністю «чорних трансплантологів» в Україні. Відсутність даних щодо великої кількості громадян пов’язана з тим, що росія не надає інформації про військовополонених, цивільних заручників. Також до зниклих безвісти зараховують військових, загибель яких не вдалось підтвердити. Інформація про всі операції з трансплантації відображена у відповідних реєстрах. 

У 2020 році Україна почала інтеграцію у світовий реєстр донорів кісткового мозку для проведення трансплантацій. Це рішення дозволило проводити операції від неродинних донорів в Україні, адже раніше такі операції проводили лише за кордоном, їхня вартість була високою. Нині операція, як і раніше, є безплатною, а з 2024 року Програма медичних гарантій покриває послуги, які надають до та після трансплантацій, серед них перевезення органів та забезпечення ліками, необхідними для пацієнтів після трансплантації. 

Відтепер потенційних донорів для українських пацієнтів шукають не лише у національному, а й світовому реєстрі, що збільшує шанси на отримання необхідного матеріалу для трансплантації. Цей процес двосторонній: тобто інші країни також використовують український національний реєстр донорів кісткового мозку для пошуку донора. При цьому кожен центр, який виконує подібні трансплантації (у 2024 такі операції в Україні провели 10 медзакладів), має відповідати стандартам Світової асоціації донорів кісткового мозку (WMDA), щоб отримати трансплантат з-за кордону.

У 2022 році парламент ухвалив закон про внесення змін до Податкового кодексу, але в ньому йдеться про звільнення від сплати ПДВ для операцій, пов’язаних з отриманням/ввезенням кісткового мозку для трансплантації в Україні, а не про всі операції з трансплантації органів. Також не оподатковуються операції, пов’язані з отриманням анатомічних матеріалів (шкіра, рогівка ока, фрагменти кісток, сухожилля, клапани серця, судини) для виготовлення біоімплантатів. Очікується, що це сприятиме локалізації їхнього виробництва в Україні та збільшить доступність медичних послуг.  

Біоімплантице «неживі» донорські органи, які можна пересадити та повернути втрачені функції іншого організму, наприклад відновити шкіру чи зір. 

Звільнення від оподаткування не означає втрату фінансового контролю, це спрощення доступу пацієнтів до медичних послуг. Натомість контроль за проведенням операцій залишається, усі дані про пацієнтів та операції з трансплантації кісткового мозку відображені в Українському реєстрі донорів кісткового мозку, а він, своєю чергою, інтегрований у світовий реєстр донорів WMDA.

Тож цей закон ніяк не впливає на контроль над проведення операцій з трансплантації органів. Як і раніше, для проведення будь-якої операції з трансплантації необхідна згода донора. Якщо він не встиг цього зробити за життя, надати дозвіл на трансплантацію можуть лише найближчі родичі (чоловік/дружина, діти, батьки, сестри/брати) та особа, яка зобов`язалася поховати донора. Натомість вилучення органів для пересадки або виготовлення біоімплантатів у осіб, які загинули у бойових діях, заборонене. Усі дані про пацієнтів та донорів вносять до Єдиної державної системи трансплантації органів та тканин (ЄДІСТ), саме вона підбирає пару донор-реципієнт. 

Щодо зниклих безвісти, зростання їхньої кількості — пряма провина росії. За словами координаторки Груп родин військовополонених громадської організації «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ) Олени Белячкової, у Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, нараховується близько 38 тисяч цивільних та військових. Цифра може бути більшою, бо в реєстрі не враховані люди, про зникнення яких ніхто не подавав інформацію. 

Белячкова пояснила, що насправді велика кількість зниклих безвісти осіб пов’язана, зокрема, з тим, що росія не надає жодної інформації про військовополонених та цивільних заручників. Відсутність інформації про полон «дозволяє росії протизаконно катувати військовополонених, а також цивільних, не надавати медичну допомогу та неналежно їх утримувати». Начальник відділу розшуку злочинців і зниклих громадян управління карного розшуку Запорізької області Сергій Чепурний вказував, що найчастіше місцеві зникають, коли їх беруть у полон, незаконно депортують, позбавляють волі на окупованих територіях, а військовослужбовці — безпосередньо під час ведення бойових дій. 

До категорії зниклих безвісти зараховують і військових, які не повернулися після виконання бойового завдання, і якщо немає перевіреної інформації про їхнє місцеперебування та стан. Також боєць вважається зниклим, якщо немає можливості забрати його тіло. 

Окрім цього, робота пошукових груп на деокупованих територіях чи в «сірих зонах» ускладнена постійною небезпекою російських обстрілів. Інша проблема — проведення ДНК-експертизи. На думку координаторки, Україні необхідна міжнародна допомога, як у навчанні фахівців, так і в обміні досвідом, технічній допомозі. 

Очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова повідомляла, що лише за 2022 рік зафіксували понад 18 тисяч зниклих безвісти, у той час, як у 2014 році — 756 осіб. Тобто зростання кількості зниклих безвісти прямо пов’язане з російською агресією.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний