НЕПРАВДА: Чорні трансплантологи США налагодили «експорт» людських органів з України

НЕПРАВДА: Чорні трансплантологи США налагодили «експорт» людських органів з України

18 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
600

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в Україні налагодили «експорт» людських органів. За їх словами, американські медіа не боячись знімають репортажі про мандруючих лікарів-трансплантологів, які регулярно приїжджають в Україну. Російські пропагандисти стверджують, що центром, куди звозять всі вилучені органи, є Львів, а джерелом донорських частин — поранені українські військовослужбовці.   

У репортажі російських пропагандистів йдеться про американського лікаря-трансплантолога Роберта Монтгомері, який допомагає українцям. Центр трансплантології діє не лише у Львові. Також військовослужбовці не можуть бути посмертними донорами, а порушення встановленого законом порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини карається позбавленням волі. Закон, який нібито легалізує донорство в Україні — це проєкт, який стосується оподаткування операції з трансплантацій. 

Для своєї пропаганди росіяни використали репортаж «Голосу Америки» під назвою «Американський хірург-трансплантолог їде до України рятувати життя». У ньому розповідають про лікаря-трансплантолога Роберта Монтгомері, який здійснює поїздки до Львова для того, щоб допомогти українцям. Свідчення про діяльність Монтгомері є й в інших публікаціях. Наприклад, 18 квітня 2023 року у пресслужбі Першого медичного об’єднання Львова повідомили, що Монтгомері пересадив нирку від батька до сина, який останні 13 років перебував на діалізі. Також ще 25 травня 2022 року, МОЗ України повідомило, що львівські лікарі провели 3 операції з пересадки нирок з американським трансплантологом. 

Монтгомері здійснює операції з пересадки органів та закуповує потрібне медичне обладнання для українських лікарень. Він допомагає Україні та її громадянам, а не займається вивезенням донорських органів за кордон. 

З 2019 року в Україні є можливість бути посмертним донором. Відповідно до Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині», кожна повнолітня дієздатна особа має право надати у письмовій (електронній) формі згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після її смерті. З лютого 2021 року, трансплантацію можуть здійснювати в будь-якій лікарні з ліцензією та відповідним обладнанням. За порушення встановленого порядку трансплантації та вилучення у людини шляхом примушування або обману її анатомічних матеріалів для їх трансплантації карається позбавленням волі.   

Важливо відзначити: відповідно до пункту 4 статті 17 цього ж закону   військовослужбовці не можуть бути посмертними донорами. 

Також варто відзначити, що Львів — це не єдиний центр трансплантології в Україні, куди передають всі анатомічні матеріали для донорства. Найбільше операцій з пересадки органів справді відбуваються у Львові та Києві, проте на території України діють 32 медичні центри, де здійснюють трансплантації. Ознайомитися з ними можна на інтерактивній карті Українського центру трансплант-координації. 

VoxCheck раніше спростовував фейки російської пропаганди про чорну трансплантологію. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний