НЕПРАВДА: Чиновники ООН закликали легалізувати педофілію

НЕПРАВДА: Чиновники ООН закликали легалізувати педофілію

28 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
1070

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У квітні 2023 року в мережі поширювали повідомлення, ніби в новій доповіді ООН закликають декриміналізувати всі форми сексуальної активності, включно з педофілією. Деякі користувачі вказують першоджерело новини — доповідь Міжнародної комісії юристів за сприяння ЮНЕЙДС (Об’єднаної програми ООН із ВІЛ/СНІД) та Управління Верховного комісара ООН із прав людини.

Проте в мережі неправильно інтерпретують зміст доповіді. У ній немає закликів до легалізації педофілії.

Згадану доповідь опублікували 8 березня 2023 року, у документі розглядають правові принципи, якими можна керуватися при застосуванні міжнародних норм у сфері прав людини у кримінальному праві. Зокрема проаналізовані підходи до законів, що криміналізують поведінку, пов’язану з сексом, вживанням наркотиків, сексуальним і репродуктивним здоров’ям, бездомністю та бідністю.

Автори доповіді пишуть, що сексуальна поведінка за згодою, незалежно від типу сексуальної активності, статі/гендеру, сексуальної або гендерної ідентичності осіб, не може бути криміналізованою. Також вони зазначають, що вік сексуальної згоди має встановлюватися без дискримінації, зокрема вік згоди не має бути прив’язаний до статі, гендеру людини або віку згоди на шлюб у певній країні.

Вік сексуальної згоди — вік, з якого людина вважається спроможною дати свідому згоду на статеві стосунки. В Україні вік сексуальної згоди — 16 років, тобто статевий акт між повнолітньою особою та особою, яка не досягла 16 років, карається законом. У світі вік згоди варіюється: від 11 років у Нігерії до 21 року в Бахрейні. В європейських країнах він становить 14-16 років. А в деяких країнах, як-от Афганістані чи Лівії, будь-які статеві стосунки заборонені поза шлюбом.

У доповіді коментують і статеві стосунки, у яких брали участь особи, що не досягли віку згоди. За словами авторів, такі стосунки можуть відбуватися за згодою, попри заборони в законі. У такому разі застосування кримінального законодавства має відображати права та здатність осіб до 18 років приймати рішення щодо вступу у статеві стосунку та їхні права бути почутими у справах, що стосуються їх.

У документі немає заклику до декриміналізації будь-яких статевих стосунків, у яких задіяні особи, що за законом не можуть дати свідому згоду на сексуальні стосунки. Також автори не згадують у своїх рекомендаціях педофілію.

У відповідь на хвилю дезінформації 20 квітня Міжнародна комісія юристів опублікувала заяву на своєму сайті. Організація підтвердила, що не закликала до декриміналізації сексу між дітьми та дорослими або до скасування встановленого віку згоди. Комісія зазначає: за міжнародним правом держави зобов’язані захищати дітей від усіх форм насильства.

У коментарі незалежним фактчекерам із PolitiFact Крістін Стеглінг, заступниця виконавчого директора ЮНЕЙДС із питань політики, адвокації та знань, також підтвердила, що Міжнародна комісія юристів не закликала легалізувати педофілію. Вона зазначила, що недоцільно застосовувати кримінальне право до підлітків схожого віку, якщо їхні статеві стосунки були за згодою.

Деякі держави декриміналізують статеві стосунки, в яких за згодою беруть участь особи, що не досягли віку сексуальної згоди. Іноді ці винятки називають «законами Ромео та Джульєтти» (відсилання до героїв трагедії Шекспіра, які були різного віку). Наприклад, вік сексуальної згоди в Канаді становить 16 років. За канадським законодавством, 14- або 15-річна особа може погодитися на статеві стосунки, якщо її партнер старше, але різниця у віці має бути менше 5 років. Також 12- або 13-річна особа може погодитися на статеві стосунки зі старшим партнером, при цьому різниця у віці має бути менше 2 років. Всі інші сексуальні відносини до досягнення віку згоди караються законом.

Бріджет Арімонд, американська професорка права, підтвердила у коментарі PolitiFact, що в доповіді Міжнародної комісії юристів йшлося про врегулювання саме таких випадків, коли між особами схожого віку існує сексуальний зв’язок, але водночас ці стосунки караються законом у певних країнах чи регіонах (у федеративних країнах).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний