НЕПРАВДА: COVID-19 – звичайна хвороба, а маски неефективні і погіршують стан шкіри обличчя | VoxUkraine

НЕПРАВДА: COVID-19 – звичайна хвороба, а маски неефективні і погіршують стан шкіри обличчя

16 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1280

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється інформація, що маски неефективні у захисті від COVID-19 і навіть шкідливі для здоров’я людини, оскільки викликають проблеми зі шкірою обличчя. Деякі користувачі також поділяють думку, що хвороба, викликана новим SARS-CoV-2 не є особливою і, тому, є сенс носити маски для обличчя тільки тим, хто боїться захворіти.

Проте, усі ці твердження неправдиві або маніпулятивні.

Хибна теза 1: Коронавірус не є особливою хворобою.

Подібне неправдиве твердження ми вже спростовували тут

Коронавірус є набагато більш заразним, ніж звичайні віруси ГРЗ. Це підтверджує R0 – показник, який вказує, наскільки заразним є вірус. Наприклад, для грипу він складає 1,3; для нового коронавірусу – 1,45,7. Таким чином, більш заразний вірус при відсутності вакцини та ефективних засобів лікування і профілактики схильний поширюватися масово і неконтрольовано, перетворюючи навіть маленький відсоток смертності на значну кількість жертв, що й становить його основну небезпеку відносно звичайних спалахів ГРЗ (наприклад, сезонного грипу).

Хибна теза 2: Уряди країн не звернулися до науковців за порадами для запобігання поширенню коронавірусу, а лише виконували вказівки ВООЗ.

ВООЗ надає рекомендації і не має жодних адміністративних чи інституційних важелів для тиску. Рішення щодо того, застосовувати ці рекомендації чи ні, приймає уряд країни. Тому, існують неоднакові підходи у боротьбі з поширенням COVID-19. 

Варто зазначити, що рекомендації щодо стримування поширення пандемії, які надає ВООЗ ґрунтуються на наукових дослідженнях. Так, наприклад, 11-12 лютого 2020 року Організація проводила Глобальний форум наукових досліджень, на якому розробляли початковий план досліджень COVID-19 в якості орієнтира для спільної програми запобіганню поширенню коронавірусу.

Хибна теза 3: Маски мають носити лише ті, хто боїться захворіти на коронавірус.

Носіння масок є частиною комплексного пакету заходів з профілактики та контролю, які можуть обмежити поширення COVID-19, незалежно від наявності симптомів. Маски слід використовувати як для захисту здорових людей (при можливому контакті з інфікованою особою), так і для запобігання зараженню інших людей інфікованою особою. А оскільки ви чи ваш співрозмовник можуть перебувати на передсимптомній стадії хвороби чи бути безсимптомним носієм вірусу, маску варто носити при будь-якому контакті.

Тому питання не в страху захворіти, а в бажанні запобігти інфікуванню.

Хибна теза 4: Маски неефективні, бо захворіти на коронавірус можна навіть якщо всюди її носити.

Маски ефективно запобігають розповсюдженню вірусів, і це підтверджують наукові дослідження. Проте для якомога більшої ефективності маску треба носити правильно.

Як правильно носити маски?

  • Перед тим, як одягати маску потрібно продезінфікувати руки.
  • Маска повинна щільно прилягати до обличчя та закривати рот та ніс.
  • Не можна торкатись до маски руками. Якщо раптом торкнулись до маски – помийте руки.
  • Змінювати маску потрібно кожні 2-3 години або коли вона стане вологою.
  • Не можна повторно використовувати одноразові маски.
  • Не забувайте мити руки після того, як зняли маску.

Хибна теза 5: Носіння масок для обличчя знижує імунітет, а захисний щиток – гостроту зору.

ВООЗ стверджує, що носіння маски для обличчя є безпечним і насправді може захистити від інфікування новим коронавірусом. Твердження про негативний вплив носіння масок на імунітет людини є безпідставним. Про це ми писали тут.

Ми не знайшли досліджень, які б вказували на те, що носіння захисних щитків знижує гостроту зору. Водночас, захисні щитки можуть впливати на чіткість бачення безпосередньо під час їхнього носіння.

Хибна теза 6: Через носіння масок погіршується стан шкіри обличчя.

Цей фейк вже був спростований нами і незалежними фактчекерами з Science Feedback.

Наукові докази не підтверджують того, що носіння масок збільшує ризик зараження ротової порожнини та шкіри. У деяких випадках тривале носіння масок для обличчя може спричинити подразнення шкіри, але цього можна уникнути, якщо дотримуватись належних гігієнічних вказівок і правильно носити маски.

Хибна теза 7: Під час носіння маски, віруси, які виділяються з організму з повітрям, що видихається, не можуть вийти назовні і концентруються у носових ходах, потрапляючи звідти у нюхові нерви і далі – в головний мозок.

Немає доказів того, що носіння маски для обличчя збільшує ризик проникнення SARS-CoV-2 у мозок. Подібний фейк вже спростовували незалежні фактчекери з Associated Press. 

Якщо людина видихає вірус, вона вже заражена. Поширення інфекції організмом значною мірою визначатиметься тим, наскільки добре імунна система людини бореться з інфекцією, а не тим, чи вдихали вона частинки вірусу, які раніше видихала.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний