Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють відео, у якому жінка стверджує, що в Україні дітей можна буде віддавати в ясла з трьох місяців. Відповідно декретна відпустка жінки тепер начебто також скоротиться до трьох місяців.
Це неправда. З 1 січня 2025 року віддати дитину в ясла справді можна з трьох місяців, однак це не скорочує декретну відпустку. Змін до постанови про тривалість декретної відпустки не ухвалювали.
Скриншот публікації
За ключовими словами ми знайшли оригінальний запис, який 2 квітня опублікувала користувачка тіктоку з ніком @uristhelp.4ua. На своїй сторінці вона неодноразово поширювала неправдиві тези, як-от заявляла, що путін «готовий до перемовин з Україною», але цьому начебто заважає «нелегітимний» Володимир Зеленський. Її відео про декретну відпустку не стало винятком.
1 січня 2025 року в Україні почав діяти новий ЗУ «Про дошкільну освіту». У документі справді вказують, що дітей у ясла можуть приймати з тримісячного віку, тоді як раніше дозволялося лише після одного року. Однак у законі нічого не вказано про зменшення тривалості декретної відпустки. Щодо цього не ухвалювали окремих постанов.
Заступниця міністра освіти і науки з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова в коментарі «Еспресо» також спростувала чутки про зменшення тривалості декрету. За її словами, ця тема не належить до сфери дії цього закону, оскільки декретні відпустки регулюються трудовим законодавством і належать до компетенції Міністерства економіки.
Коновалова наголосила, що найкращий варіант — можливість для мами залишатися з дитиною хоча б до одного року. Однак може трапитися будь-яка ситуація, тож опція із яслами має бути доступною, але виключно за вибором батьків.
Наразі в Україні тривалість оплачуваної декретної відпустки становить 70 календарних днів до пологів та 56 днів після народження дитини. Тобто сумарно декретна оплачувана відпустка не має перевищувати 126 календарних днів. Якщо ж у жінки народилося двоє і більше дітей, або пологи були ускладненими, відпустка становить 140 днів. Також 70 днів до пологів жінка може використати після народження дитини.
Після завершення оплачуваної декретної відпустки за бажанням жінка може взяти відпустку до трьох років дитини з виплатами від держави. Паралельно роботодавець самостійно вирішує, чи надавати їй частково оплачувану або неоплачувану відпустку, якщо йдеться про термін понад 126 або 140 календарних днів.
Проте ніяких змін щодо тривалості декретної відпустки не ухвалювали. Користувачі поширюють такі заяви аби посіяти ворожі настрої серед українців, зокрема жінок. Раніше ми вже спростовували схожий фейк, буцімто в Україні падає народжуваність через недовіру до влади під час планування вагітності.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний