НЕПРАВДА: Держава марно витрачає на Міністерство охорони здоров’я України $6 мільярдів на рік

НЕПРАВДА: Держава марно витрачає на Міністерство охорони здоров’я України $6 мільярдів на рік

27 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1127

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Український блогер Денис Єлісевич заявляє, що держава витрачає на Міністерство охорони і здоров’я України $6 мільярдів у рік. За його словами, за половину цього бюджету держава може купити медичне страхування всім тим, хто не може придбати його самостійно. Другу частину бюджету нібито зекономлять, а всі державні медзаклади будуть приватизовані.

Це — неправда. По-перше, держава витрачає на охорону здоров’я менш як $6 мільярдів на рік. По-друге, одні страхування не перекриють усіх проблем, адже кошти йдуть на різні напрямки, зокрема більшість витрачають на фінансування Програми медичних гарантій.

Сам Денис Єлісевич раніше виїхав до США та не вперше підіграє кремлівській пропаганді. Так, блогер викладає численні відео із дискредитацією Володимира Зеленського: мовляв, в Україні встановили диктатуру, схожу на модель правління путіна. Окрім цього, блогер просуває наратив про необхідність «приватизації» державних медзакладів. Насправді у законі «Про приватизацію державного й комунального майна» зазначають, що заборонено приватизувати державні заклади охорони здоров’я, а також приміщення, у яких вони розміщуються.

Насправді Єлісевич подає неправильні дані про щорічні витрати на медицину. У держбюджеті на 2023 рік на Міністерство охорони здоров’я виділили понад 176 мільярдів гривень або трохи більше $4,5 мільярда за актуальним курсом.

Блогер каже, що за половину держбюджету держава нібито могла б придбати медичні страховки всім, хто не має можливості її оформити. Загалом є два типи медичних страхувань — корпоративне, яке забезпечують компанії, та добровільне, яке може оформити кожен охочий. Хоча в деяких європейських державах медичне страхування є обов’язковим.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко зазначає, що медичне страхування в Україні працює і через Програму медичних гарантій. Тобто частину грошей платників податків зберігають у страховому фонді та надалі використовують на реалізацію допомоги. Крім того, через Програму медичних гарантій українці з хронічними хворобами можуть отримати певний перелік ліків безплатно або із невеликою доплатою. Зараз Міністерство розробляє два види добровільного медичного страхування — фармацевтичне і страхування на послуги, які не покриває Програма медичних гарантій.

Крім Програми медичних гарантій, державні кошти також витрачають на закупівлю ліків, обладнання, посилення моніторингу за інфекційними та неінфекційними хворобами, будівництво та модернізацію медзакладів, підготовку і підвищення кваліфікації медичних кадрів, інформаційну роботу серед населення тощо. Усі ці потреби не закрити популістичним рішенням «витратити бюджет Міністерства на закупівлю страховок». 

15 вересня 2023 року Кабмін ухвалив проєкт державного бюджету на 2024 рік. Серед пріоритетів прем’єр-міністр назвав оборонну, соціальну сфери, медицину, освіту, підтримку ветеранів та відновлення економіки України. На медицину уряд виділив 202 мільйони гривень, що на 24 мільйони більше, ніж у 2023 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний