НЕПРАВДА: Дії Заходу призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області

НЕПРАВДА: Дії Заходу призвели до зростання кількості хворих на туберкульоз у Запорізькій області

14 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
658

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють заяву російського колаборанта Володимира Рогова, який стверджує, що з 2016 року на території Запорізької області зростає кількість хворих на туберкульоз. Він зазначив, що до цього призвели американські біологічні досліди, закриття бактеріологічної лабораторії у Запоріжжі, скасування діагностики туберкульозу для дітей та флюорографічного обстеження, а також реформа оптимізації протитуберкульозної допомоги. Рогов додав, що через дії Заходу 70% пацієнтів мають стійку до лікування форму туберкульозу.

Проте це — неправда.

За даними Центру громадського здоров`я, у Запорізькій області упродовж 2015–2021 років рівень реєстрації нових випадків туберкульозу на 100 тис. населення зменшився з 77 до 50,5. Також кількість нових інфікувань в області зменшилась у 2022 році до 33,5 випадків на 100 тис. населення порівняно з 2021 роком. Хоча захворюваність на активний туберкульоз за перші три місяці 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом 2022 року зросла на 13%.

Ігор Кузін зазначав, що високий рівень захворюваності пояснюється недостатнім рівнем вакцинації та несвоєчасним зверненням до лікаря. Україна є однією з 9 країн світу, де найбільше хворих на мультирезистентний туберкульоз. У 2022 році в 119 пацієнтів у Запорізькій області вперше діагностували мультирезистентний туберкульоз. Однак високий показник захворюваності на стійку форму туберкульозу — результат не дій Заходу, а недотримання схеми лікування та неефективна система протитуберкульозної  допомоги, яка існувала раніше.

У Міністерстві охорони здоров`я України пояснили, що через нерегулярний прийом ліків або відмову від лікування туберкульозу збудник хвороби набуває медикаментозної стійкості. Відтак, лікування триває довше та є менш ефективним. А такий пацієнт може передавати стійкі форми інфекції оточенню, що впливає на формування найбільш несприятливої форми захворювання.

Також Наталія Кожан, кандидатка медичних наук, заслужена лікарка України, заявляла, що резистентні форми туберкульозу з`являються внаслідок випадків перехресного інфікування у протитуберкульозних диспансерах. Тому у 2019 році уряд України ухвалив Державну стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню. Документ передбачав перехід від стаціонарного лікування туберкульозу до амбулаторного. 

Усі протитуберкульозні установи області мали об’єднати в єдиний в області протитуберкульозний заклад. Кількість стаціонарних ліжок дійсно зменшили, адже пацієнти з легкою формою туберкульозу, які регулярно приймають ліки, перестають поширювати хворобу через 2-3 тижні. В одному з попередніх випусків ми розвінчували фейк про реформи протитуберкульозних диспансерів.

У 2020 році в Запоріжжі створили фтизіопульмонологічний центр на базі обласного протитуберкульозного диспансеру. Із 2007 року в Запоріжжі працює протитуберкульозна бактеріологічна лабораторія, яка проводить діагностику туберкульозу 3-го рівня. 

Як і в інших областях України, у Запоріжжі діагностика туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання безплатні. Ліки пацієнтам видають у фтизіатричному кабінеті або у сімейного лікаря.

Заява Рогова про скасування діагностики туберкульозу маніпулятивна. Адже манту, яку роблять для виявлення збудника туберкульозу, є обов’язковою для дітей, які належать до груп ризику: малюки, які контактували з хворими або мають супутні захворювання, що призводять до послаблення імунітету. Той самий підхід використовують і для виявлення туберкульозу у дорослих: флюорографічне обстеження проводять за наявності симптомів туберкульозу та у групах ризику захворювання на туберкульоз. Окрім цього, із червня 2022 року в Україні впровадили нову методику діагностики туберкульозу в дітей за допомогою тесту Xpert Ultra, який дозволяє більш чітко виявляти хворобу та резистентність до протитуберкульозних ліків.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний