Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
У мережі поширюють інформацію про небезпечність користування мобільним телефоном під час зарядки. Чоловік на відео використовує індикатор напруги. Прилад фіксує напругу біля хлопчика, який тримає телефон на зарядці. Автор відео каже: якщо користуватись телефоном під час зарядки, навколо людини з’являться «електричні хвилі». Головна теза відображена у підписі: «Не розмовляйте по телефону, коли той заряджається».
Скриншот відео, що поширюють у Facebook
Проте у розмові по телефону під час його зарядки немає нічого небезпечного.
Цей фейк вже спростували незалежні іноземні фактчекери з AFP Fact Check. Вони взяли коментар в Еріка Єтмена (Eric Yeatman), професора, фахівця з мікроінженерії. Той сказав, що перевірка індикатором напруги інших приладів показала б такий самий результат. І в цьому немає нічого небезпечного для здоров’я. Зарядний пристрій трансформує змінний струм високої напруги у постійний струм низької напруги, за допомогою якого і заряджається акумулятор. Ті рівні напруги та частоти, що фіксує прилад на відео, не загрожують здоров’ю людини.
Наразі немає наукових підтверджень, що низькочастотні електромагнітні хвилі, які утворюються при роботі електронних пристроїв, негативно впливають на здоров’я.
Небезпечними можуть бути лише низькоякісні зарядні пристрої та акумулятори. Electricity Safety First, британська благодійна компанія, що займається безпечністю електронних приладів, попереджає — використання несертифікованих пристроїв може призвести до травми, ураження електричним струмом або виникнення пожежі.
У мережі поширюють низку відео подібного змісту — одне з них активно поширювали у березні 2021 року у африканських групах, інше — у російськомовному сегменті щонайменше з лютого 2019 року. Одне з цих відео говорить про небезпечність радіоактивного випромінювання від телефону під час зарядки. VoxCheck раніше спростував тезу про небезпеку радіоактивного випромінювання мобільних телефонів. Мобільні телефони використовують радіочастотне випромінювання для надсилання сигналів, проте воно відрізняється від інших видів випромінювання (наприклад, рентгенівського чи радіоактивного), які вважаються небезпечними.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний