НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

НЕПРАВДА: Фото австралійської бронетехніки, яку передали Україні

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
3055

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото нібито бронетехніки, яку Австралія передала Україні. Утім, це — неправда, на фото зображена інша техніка.

Скриншот публікації

Зворотний пошук по фото в інструменті TinEye показує, що це фото поширюють у мережі щонайменше з 2017 року. Також світлина є на фотобанку Alamy. У підписі до фото вказано, що воно зроблене в Німеччині у місті Графенвер (Grafenwöhr) 21 лютого 2017 року. На фото — бойові машини піхоти Marder, які перебувають на озброєнні збройних сил Німеччини. Їх транспортували в Литву для проведення навчань НАТО.

Зображення на фотобанку Alamy

Крім того, зображення, яким ілюструють новину про австралійську бронетехніку, відредагували. На оригінальному фото немає прапорів України та Австралії поруч з номерними знаками техніки.

Австралія передає Україні бронетехніку, у тому числі броньовані машини Bushmaster. Об’єднане оперативне командування Австралії повідомило 13 квітня, що перші з 20 машин прибули в один з європейських аеропортів. 

Броньована машина Bushmaster

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

ВІДЕОФЕЙК: Клавіатура з обличчям Зеленського замість символів на розкладці

24 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
68

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито американська фірма Razer випустила клавіатуру, на якій замість символів на клавішах зображено обличчя українського президента Володимира Зеленського. При натисканні на кнопки звучить фраза «Дай мені всі свої гроші!» англійською мовою. Як доказ додають відео буцімто з інстаграму компанії. 

Утім, це відеофейк. Компанія Razer не публікувала це відео. Ролик має ознаки монтажу.

Скриншот допису

Відео нібито опублікувала як історію у своєму інстаграм-акаунті компанія Razer. Це американсько-сінгапурська фірма, що випускає професійне ігрове обладнання. Проте на момент публікації цього матеріалу ні в актуальних, ні в збережених історіях в інстаграмі Razer немає згадки про клавіатуру із зображенням Зеленського. Цього або схожого відео немає у твіттері (X), фейсбуці, тіктоці та ютубі компанії. Відеоролик не згадувався у жодному англомовному ЗМІ, його поширюють переважно у російськомовних пабліках. 

Ми дослідили розділ «Клавіатури» на сайті онлайн-магазину Razer — єдину вкладку, у якій потенційно можливо було би придбати цю клавіатуру. З’ясувалося, що такого продукту в наявності немає ні в американському сегменті компанії, ні навіть у її московському філіалі. Щобільше, в асортименті фірми взагалі немає клавіатур з малюнками на кнопках. 

Компанія Razer не вийшла з ринку рф і не висловлює свою позицію стосовно вторгнення росії в Україну.

Під час перегляду «інстаграм-історії» можна помітити, що звук із фразою «Дай мені всі свої гроші!» не збігається з натисканням клавіатури пальцями, — це явна ознака того, що звук наклали поверх відео пізніше. Крім того, звук на відео звучить неприродно. Потім, вірогідно, відеоролик змонтували так, ніби компанія виклала його у себе в соцмережах.

Публікацією подібних фейків кремлівський агітпроп роздмухує наративи про втому від війни за кордоном та намагається показати, що світова спільнота зневажає українське керівництво. Раніше ми спростовували інформацію, нібито у Німеччині намалювали графіті, на якому Ілон Маск б’є Зеленського за те, що він випрошує гроші.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний