Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
Із 28 квітня 2022 року у мережі поширюють фото, на якому нібито зображено потужний вибух у Москві. У підписі вказано, ніби «по Москві прилетіло цієї ночі». Однак насправді на фото — вибух газопроводу у Москві у 2009 році.
Скриншот допису
Зворотний пошук зображення у Google Images показав, що на фото — вибух газопроводу у Ново-Переделькінський районі в Москві, який стався у ніч на 10 травня 2009 року.
Ми також вирішили знайти фото через заблокований в Україні російський портал Yandex Images. Результати пошуку показують аналогічні результати.
Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «потужнuй» та «вuбух»). Також замість літери «о» використано цифру нуль — «М0скві». Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.
Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.
28 квітня 2022 року у Москві на вулиці Кустанайській, 9, внаслідок пожежі загорілося 7 автомобілів. Під час пожежі лунали вибухи. Однак фото, якими у фейкових дописах ілюструють цю новину, були зроблені в 2009 році.
Раніше в соцмережах поширювали інші фото нібито вибухів у Москві у 2022 році, однак зворотній пошук показав, що ці зображення опублікували ще в 2013 році.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний