Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють декілька фото нібито російських кораблів, що горіли в Чорному морі в травні 2022 року. Однак фото, які використовують у дописах, з’явилися до травня 2022 року, і на них зображені інші кораблі.
Скриншот фейкового допису
Скриншот фейкового допису
У фейкових дописах з фотографіями корабля, на якому є номер 121, йдеться, що горить російське судно «Всеволод Бобров» або «Ельбрус».
Проте на фото насправді зображений крейсер «Москва» під номером 121.
Фото крейсера «Москва»
Крім того, зворотний пошук зображень TinEye показує, що фото з фейкових дописів з’явилось у мережі ще у 2021 році.
Результати зворотного пошуку зображень TinEye
30 квітня 2021 року в мережі з’явилося відео, кадри з якого використали для фейкових дописів.
Скриншот відео з крейсером «Москва» на навчаннях у Чорному морі у 2021 році
В описі до відео повідомили, що стрільба з крейсера «Москва» відбулося в рамках навчань у Чорному морі.
Крейсер «Москва» затонув 14 квітня, а не в травні, як корабель, який згадують у фейкових дописах. За інформацією Одеської обласної військової адміністрації, 12 травня українським вдалося також завдати удару по кораблю «Всеволод Бобров», проте ця інформація так і не була підтверджена додатковими доказами.
На іншому фото з фейкових дописів, як показує зворотний пошук зображень, — корабель, зображення кого поширюють щонайменше в 2012 році. Утім, нам не вдалося встановити першоджерело цього фото.
Скриншот фейкового допису
Результати зворотного пошуку зображень
Ще одне фото демонструє пожежу на катері, що транспортував пасажирів на човен-казино в Мексиканській затоці Флориди у 2018 році. Такі результати показує зворотний пошук зображень в TinEye.
Скриншот з фейкового допису
Скриншот відео з пожежею у Мексиканській затоці
Результати зворотного пошуку зображень
Інші фото зображають знищення російського корабля «Саратов» 24 березня 2022 року у порту Бердянська, а також, ймовірно, військові навчання російського морського флоту в Японському морі у 2018 році.
Крім того, до фейкового допису прикріпили публікацію Юрія Луценка за 2 березня 2022 року, що біля Одесі підбили великий десантний корабель рф. Проте жодних офіційних підтверджень цієї інформації не було.
Скриншот фейкового допису
Скриншот відео зі знищенням російського корабля «Саратов»
Скриншот відео з навчань російського флоту в Японському флоті
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний