Beta

НЕПРАВДА: Фото протестів проти карантинних обмежень у Белграді

30 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
100

Перевірка фейків у рамках партнерства с Facebook

У мережі поширюють три фото, на яких нібито зображено Белград під час протестів проти карантинних обмежень 6 грудня 2021 року.

Скриншот допису

Однак, це  неправда. Жодне з поширених фото не зображує Белград під час протестів проти карантинних обмежень. Раніше про це писали незалежні фактчекери з CORRECTIV.ORG.

На першому фото (зліва) та на третьому фото (справа знизу) зображено демонстрацію проти забруднення навколишнього середовища у Белграді. 

Результати зворотного пошуку зображення у Google Images показали перше фото на сайті 9GAG. На сайті вказано, що на фото зображено протести проти забруднення води, землі та повітря. Вказують, що мітингарі протестували проти компанії Rio Tinto (гірничодобувна компанія). Ми вирішили перевірити цю версію. 

4 грудня 2021 року у Белграді, Сербія, тисячі мітингарів дійсно перекривали дороги по всій країні в знак протесту проти двох нових законів, які дозволять іноземним компаніям (зокрема Rio Tinto та Zijin) використовувати місцеві ресурси. На думку «зелених» активістів, діяльність цих компаній призведе до забруднення землі та води у балканських країнах. 

Скриншот репортажу

На третьому фото вказано назву радіостанції «Naxi radio». На сайті радіостанції є кілька камер, які наживо транслюють перехрестя у Автокоманді (міська громада Белграда), площу Ніколи Пашича та два мости — Бранко та Газель. Останній зображений на фото у дописі у Facebook. 

У статті сербського видання BUKA Magazin про протест підтверджують, що екологічні активісти заблокували міст Газель та публікують ідентичне фото моста, що й у поширеному дописі у Facebook. 

Зліва поширене фото моста у Facebook; справа міст Газель вночі 11 грудня 2021 року

На другому фото (справа зверху) зображено концерт боснійського співака у місті Новий Пазар, Сербія, у 2012 році.

Результат зворотного пошуку у TinEye показав, що на другому фото зображено концерт боснійського співака Діно Мерліна (Dino Merlin) у Новому Пазарі. У статті за 2016 рік згадують, що минулий раз співак приїжджав у місто у 2012 році. Ми знайшли відео з концерту 2012 року: на його скриншоті зображено ідентичну будівлю. Боснійський вебпортал Klix.ba опублікував серію фото з концерту Діно Мерліна, одне з яких також схоже на зображення, поширене у Facebook. 

1 фото зображення з допису у Facebook; 2 фото концерт Діно Мерліна у Сербії у 2012 році (3:10); 3 фото концерт Діно Мерліна у 2012 році з вебпорталу Klix.ba

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі