НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2579

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 17 травня 2022 року в мережі поширюють фото, на якому нібито зображений удар ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині в місті Ізюм. Додають, що за інформацією від Генштабу ЗСУ, знищено значний запас боєприпасів. Однак насправді на фото — вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року.

Скриншот допису

Результати зворотного пошуку зображення у TinEye показують, що на фото зображений вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року. 

Результати пошуку зображення у TinEye 

Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «Оркu», «обнулuлu», «російськuх» тощо). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.

16 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що українські військові знищили російські склади боєприпасів у місті Ізюм. Проте зображення, яке поширюють у соцмережах, не стосується цієї події.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

НЕПРАВДА: 200-500 тисяч українців втратили кінцівки через війну — WSJ

30 Листопада 2023
FacebookTwitterTelegram
123

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Телеграм-канал «Резидент» поширив інформацію, що за різними підрахунками в Україні від 200 до 500 тисяч людей втратили кінцівки, а в одну лише компанію Ottobock, яка займається розробкою протезів звернулося 50 тисяч українців. Також автор пише, що такі втрати повʼязані з некомпетентним наданням першої допомоги в Україні, через що кінцівку, яка могла бути врятованою, доводиться ампутувати.

Це — неправда. Оригінальну статтю Wall Street Journal (WSJ) хибно переказали. Показники втрат у статті оцінені вдесятеро менше, а частка випадків, коли ампутація взагалі необхідна, оцінюється лише в 10%.

Скриншот фейкового повідомлення

Відсутність першоджерела

Автори телеграм-каналу не наводять жодного джерела, звідки походить інформація про 200-500 тисяч людей, що втратили кінцівки. «Резидент» лише посилається на компанію Ottobock, у якої нібито замовили протези 50 тисяч українських військових.

Оригінальна стаття

Ймовірно, пропагандисти мали на увазі статтю WSJ, яка вже безпосередньо цитує німецьку компанію Ottobock, що надає дані щодо кількості замовлених протезів українцями. У статті йдеться про 20-50 тисяч українців, що втратили кінцівки, і аж ніяк не про сотні тисяч. 

Скриншоти оригінальної статті WSJ

Тут бачимо, що йдеться про 200 тисяч «поранених протягом війни», а не про таку кількість людей з ампутованими кінцівками. Також у статті уточнюють, що ампутації необхідні лише в 10% випадків таких поранень, що спростовує тезу «Резидента» про те, що лікарі ЗСУ «ампутують кінцівку замість того, щоб спробувати її врятувати». Зазначається, що німецька компанія Ottobock повідомила про 50 тисяч українців з ампутованими кінцівками, спираючись на державні дані, а також дані медичних партнерів. Компанія додала, що реальні цифри можуть бути вищими.

Скриншот оригінальної статті WSJ

Отже, 50 тисяч — це оцінка загальної кількості постраждалих, яким ампутували кінцівки,  і аж ніяк не кількість клієнтів компанії Ottobock (на противагу тому, що пише «Резидент»). Окрім того, йдеться про 50 тисяч постраждалих українців загалом, а не лише військових.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний