НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
3588

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 17 травня 2022 року в мережі поширюють фото, на якому нібито зображений удар ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині в місті Ізюм. Додають, що за інформацією від Генштабу ЗСУ, знищено значний запас боєприпасів. Однак насправді на фото — вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року.

Скриншот допису

Результати зворотного пошуку зображення у TinEye показують, що на фото зображений вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року. 

Результати пошуку зображення у TinEye 

Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «Оркu», «обнулuлu», «російськuх» тощо). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.

16 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що українські військові знищили російські склади боєприпасів у місті Ізюм. Проте зображення, яке поширюють у соцмережах, не стосується цієї події.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

НЕПРАВДА: Перше фото Башара Асада після прибуття в москву

11 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
143

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють фото, на якому нібито зафільмований сирійський президент-утікач Башар аль-Асад та його дружина після прибуття в москву.

Однак це неправда. Світлина, яку поширюють, — скриншот із відео за лютий 2023 року. Тоді Асад із дружиною в Алеппо відвідували постраждалих від землетрусу.

Скриншот допису

За зворотним пошуком ми встановили, що це фото — скриншот із відео, яке зняли у лютому 2023 року. Тоді Башар аль-Асад разом із дружиною Асмою аль-Асад відвідували поранених під час землетрусу, який стався в Сирії. На те, що кадр вирізали саме з цього відео, вказують одні й ті ж люди, однаковий одяг на них, а також тло. Відео зняте в університетській лікарні Алеппо, а не в москві. 

Вгорі — фейковий допис; внизу — кадр із відео про візит Асада в Алеппо у лютому 2023 року

Фото Асада у тому ж одязі, але не в коридорі медзакладу, а в лікарняній палаті, також публікували в соцмережах представництва президента Сирії.

Фото з візиту Асада до лікарні 10 лютого 2023 року

Громадянська війна в Сирії між урядовими силами та повстанськими угрупованнями розпочалась у 2011 році. Однак у 2020 році за посередництва рф та Туреччини, які підтримували різні сторони конфлікту, домовилися про припинення вогню у північно-західній провінції Ідліб. Завдяки російській допомозі сили Асада на той момент контролювали 70% території Сирії.

27 листопада 2024 року розпочались нові сутички між режимом Асада та опозиційними групами. Повстанці швидко просувалися, захоплюючи один за одним великі міста, а вже 8 грудня під їхній контроль перейшов Дамаск — столиця Сирії. Того ж дня голова Національної коаліції сирійської революції та опозиційних сил Хаді аль-Бахра оголосив про падіння уряду Башара Асада.  

BBC Україна з посиланням на дані Flightradar24 (сайт, що відстежує переміщення повітряних суден в режимі реального часу) повідомило, що літак, на боту якого міг перебувати Асад, 8 грудня вилетів із Сирії попрямував у бік росії. 

Російські медіа із посиланням на джерело в кремлі повідомили, що Башар Асад і члени його родини прибули до москви, де їм надали притулок. Однак на момент написання матеріалу в мережі не публікували фото, які б це підтверджували. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний