НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині
Beta

НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
139

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 17 травня 2022 року в мережі поширюють фото, на якому нібито зображений удар ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині в місті Ізюм. Додають, що за інформацією від Генштабу ЗСУ, знищено значний запас боєприпасів. Однак насправді на фото — вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року.

Скриншот допису

Результати зворотного пошуку зображення у TinEye показують, що на фото зображений вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року. 

Результати пошуку зображення у TinEye 

Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «Оркu», «обнулuлu», «російськuх» тощо). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.

16 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що українські військові знищили російські склади боєприпасів у місті Ізюм. Проте зображення, яке поширюють у соцмережах, не стосується цієї події.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

НЕПРАВДА: За час президентства Зеленський накопичив $850 млрд

24 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
76

Перевірка фейків в рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, ніби політична партія «Форум за демократію» (Forum voor Democratie) у Нідерландах зацікавилася походженням $850 млрд, які накопичив Володимир Зеленський. Мовляв, більшу частину цих коштів він отримав, коли став президентом. 

Утім, таких коштів у Зеленського немає. 

Хибні припущення про те, що президент України є мілліардером, вже спростовували у Forbes. За їхніми оцінками, наразі його статки варті щонайбільше $20 млн, з них приблизно:

  • $11 млн — частка (25%) у групі компаній «Квартал 95»;
  • $4 млн — портфель нерухомості;
  • $2 млн — кошти на банківських рахунках, у готівці та банківських облігаціях;
  • $1 млн — інші активи, серед яких 2 автомобілі, коштовності та ін.

Згідно з оприлюдненою у 2021 році декларацією, доходи Глави держави та членів його родини у попередньому році склали 22,7 млн грн, тобто близько $816 тис. (за курсом на 31 березня 2021 року). Основна частина доходу надійшла від продажу нерухомого майна та земельної ділянки — 13,5 млн грн ($486 тис.), а також роялті — 4,6 млн грн ($165 тис.). Сума зарплати, яку одержав Президент у звітному періоді, становила 336 тис. грн ($13,2 тис.). 

«Форум за демократію» — нідерландська консервативна праворадикальна політична партія, заснована Тьєррі Боде та Хенком Оттеном у 2015 році. Тьєррі Боде відомий своїми проросійськими поглядами та ймовірними зв’язками з кремлем. У 2018 році Аналітична рада США назвала його разом із низкою інших європейських політиків  «троянським конем кремля». У своїх соціальних мережах він неодноразово поширював дезінформацію про Україну, зокрема про катастрофу МН17, виступав за пом’якшення санкцій та налагодження зв’язків з росією, а також підтримав російське вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний