НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

НЕПРАВДА: Фото удару ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2986

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Із 17 травня 2022 року в мережі поширюють фото, на якому нібито зображений удар ЗСУ по складах із боєприпасами окупантів на Харківщині в місті Ізюм. Додають, що за інформацією від Генштабу ЗСУ, знищено значний запас боєприпасів. Однак насправді на фото — вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року.

Скриншот допису

Результати зворотного пошуку зображення у TinEye показують, що на фото зображений вибух на складі боєприпасів у Балаклії, Харківська область, 23 березня 2017 року. 

Результати пошуку зображення у TinEye 

Зверніть увагу! Текст новини написаний поєднанням кирилиці і латиниці (порівняйте: замість кириличної «и» в тексті використана латинська «u» у словах «Оркu», «обнулuлu», «російськuх» тощо). Сам текст емоційний. Подібні ознаки вказують, що перед вами або фейк, або клікбейт.

Крім того, у дописах дають посилання на телеграм-канал, де нібито опубліковане відео з місця подій. Однак посилання веде не на конкретний допис, а на закритий телеграм-канал. Щоб отримати доступ до каналу, потрібно почекати підтвердження адміністратора. Такі новини із вражаючими фото чи заголовками поширюють, щоб збільшити кількість підписників на телеграм-каналі оманливими шляхом.

16 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що українські військові знищили російські склади боєприпасів у місті Ізюм. Проте зображення, яке поширюють у соцмережах, не стосується цієї події.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

ВІДЕОФЕЙК: Клавіатура з обличчям Зеленського замість символів на розкладці

24 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
64

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито американська фірма Razer випустила клавіатуру, на якій замість символів на клавішах зображено обличчя українського президента Володимира Зеленського. При натисканні на кнопки звучить фраза «Дай мені всі свої гроші!» англійською мовою. Як доказ додають відео буцімто з інстаграму компанії. 

Утім, це відеофейк. Компанія Razer не публікувала це відео. Ролик має ознаки монтажу.

Скриншот допису

Відео нібито опублікувала як історію у своєму інстаграм-акаунті компанія Razer. Це американсько-сінгапурська фірма, що випускає професійне ігрове обладнання. Проте на момент публікації цього матеріалу ні в актуальних, ні в збережених історіях в інстаграмі Razer немає згадки про клавіатуру із зображенням Зеленського. Цього або схожого відео немає у твіттері (X), фейсбуці, тіктоці та ютубі компанії. Відеоролик не згадувався у жодному англомовному ЗМІ, його поширюють переважно у російськомовних пабліках. 

Ми дослідили розділ «Клавіатури» на сайті онлайн-магазину Razer — єдину вкладку, у якій потенційно можливо було би придбати цю клавіатуру. З’ясувалося, що такого продукту в наявності немає ні в американському сегменті компанії, ні навіть у її московському філіалі. Щобільше, в асортименті фірми взагалі немає клавіатур з малюнками на кнопках. 

Компанія Razer не вийшла з ринку рф і не висловлює свою позицію стосовно вторгнення росії в Україну.

Під час перегляду «інстаграм-історії» можна помітити, що звук із фразою «Дай мені всі свої гроші!» не збігається з натисканням клавіатури пальцями, — це явна ознака того, що звук наклали поверх відео пізніше. Крім того, звук на відео звучить неприродно. Потім, вірогідно, відеоролик змонтували так, ніби компанія виклала його у себе в соцмережах.

Публікацією подібних фейків кремлівський агітпроп роздмухує наративи про втому від війни за кордоном та намагається показати, що світова спільнота зневажає українське керівництво. Раніше ми спростовували інформацію, нібито у Німеччині намалювали графіті, на якому Ілон Маск б’є Зеленського за те, що він випрошує гроші.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний