НЕПРАВДА: Фото знищеної 810-ої бригади морської піхоти Феодосії у квітні 2022 року

НЕПРАВДА: Фото знищеної 810-ої бригади морської піхоти Феодосії у квітні 2022 року

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2676

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють декілька фото нібито 810-ої бригади морської піхоти Феодосії у квітні 2022 року, знищеної Збройними силами України. Однак фото, які використовують у дописах, не пов’язане з подіями квітня 2022 року.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Зворотний пошук по першому фото в Bing показує, що воно з’явилось у мережі щонайменше у 2007 році. У фотобанку Flickr вказано, що фото зробили 4 грудня 2007 року. А на самому фото – не бронетехніка, а самоскид для гірничих робіт.

Зворотний пошук зображень у Bing

Інше фото, яке поширюють у фейкових дописах, — з 2012 року. Такі результати показав зворотний пошук зображень у Bing. На фото зображена демонстрація техніки під час форуму «Технології в машинобудуванні – 2012», який проходив у Московській області в 2012 році.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Зворотний пошук зображень у Bing

Ще одне фото зробили у 2003 році в Іраку — на фото можна побачити знищений іракський танк. Такі результати показав зворотний пошук зображень у Google.

Скриншот допису, який поширюють у Facebook

Зворотний пошук зображень у Google

810-а бригада морської піхоти РФ дійсно зазнала втрат у боях з українськими військовими. 19 квітня 2022 року Генштаб ЗСУ повідомив, що бригада втратила 158 військовослужбовців вбитими, близько 500 пораненими, а 70 осіб вважаються зниклими безвісти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

НЕПРАВДА: У Секторі Гази за місяць загинули більше мирних жителів, ніж в Україні за майже два роки повномасштабної війни

5 Грудня 2023
FacebookTwitterTelegram
94

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, у якому американський журналіст поставив головному заступнику речника Державного департаменту США Веданту Пателу таке питання:  «Байден звинуватив уряд росії в геноциді в Україні, але підтримуваний ним Ізраїль убив за місяць більше мирних жителів, ніж загинуло в Україні за два роки. Як ви поясните це протиріччя?».

Однак це неправда. За місяць у Секторі Гази загинуло близько 10 тис. цивільних, натомість в Україні за майже два роки російські війська вбили значно більшу кількість цивільних громадян. Оскільки лише в Маріуполі, знищеному російськими військами, кількість загиблих варіюється від 20 тис. до 100 тис. (через окупацію міста провести точний підрахунок неможливо). 

Скриншот допису 

Уривок відео із запитанням журналіста, який поширюють у мережі, вирізали з  брифінгу головного заступника прессекретаря Державного департаменту США Веданта Патела, який відбувся 7 листопада. 

За останніми доступними на момент публікації даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, в Україні від початку повномасштабного вторгення рф загинули 10 тис. та були поранені ще 18500 цивільних. Підрахунок кількості вбитих та поранених в Україні здійснює Моніторингова місія з прав людини, члени якої працюють у районах поблизу лінії фронту та деокупованих територіях. Також дані отримують з аналізу судових документів, офіційних звітів та  інших відкритих джерел 

Проте ООН зауважує, що реальна кількість втрат серед мирних мешканців може бути значно вищою. До того ж немає точних даних щодо кількості людей, які загинули в результаті російського вторгнення на тимчасово окупованих територіях, це зокрема стосується Лисичанська, Попасної, Сєвєродонецька, Бахмута тощо. Також за різними підрахунками лише у Маріуполі загинули від 20 до 100 тисяч людей.

У той час як Міністерство охорони здоров`я у Секторі Гази, підконтрольне ХАМАСу, 10 листопада повідомляло про 11078 загиблих, 27490 поранених, близько 2700 осіб вважаються безвісти зниклими. Однак відомство не розділяло цивільні та військові втрати. У звіті вказали, що серед загиблих 4506 дітей та 3027 жінок. У міністерстві пояснювали, що дані про загиблих та травмованих збирають завдяки повідомленням із лікарень на території сектора Гази та зі звітів Палестинського Червоного Півмісяця.

Після початку нападу палестинської терористичної організації ХАМАС 7 жовтня Ізраїль оголосив про початок операції «Залізні мечі». Метою якої, як заявив міністр оборони Ізраїля Йоав Галлант, є повне знищення ХАМАСу.

Міжнародні організації не змогли підтвердити правдивість цих даних. ООН своєю чергою посилається на дані МОЗ Гази, проте організація визнає, що не може перевірити цю інформацію. Водночас речник Генсека ООН Стефан Дюжаррік вказав, що завдяки присутності близько 13 тис. співробітників ООН у секторі Гази організація має гарне уявлення про ситуацію на місці.

США висловили сумнів щодо коректності даних, наданих Міністерством охорони здоров`я у Секторі Гази, але визнали, що тисячі мирних жителів загинули в Газі. Оцінки кількості жертв відрізняються також щодо окремих атак.

Зокрема після обстрілу лікарні Аль-Ахлі палестинське відомство заявило про 471 убиту особу. Своєю чергою представники США вказали, що у результаті убито від 100 до 300 людей. 

Такі розходження у даних, відсутність доступу правозахисних організацій та  безперервні бойові дії на території Сектора Гази ускладнюють підрахунок. Однак реальна кількість загиблих цивільних в Україні перевищує 10 тис., тому теза, яку озвучив американський журналіст, неправдива.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний