НЕПРАВДА: Генсек НАТО Єнс Столтенберг назвав українських військових «гарматним м’ясом»

НЕПРАВДА: Генсек НАТО Єнс Столтенберг назвав українських військових «гарматним м’ясом»

21 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
409

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито генсек НАТО Єнс Столтенберг назвав військових ЗСУ «гарматним м’ясом». 

Це — неправда. Столтенберг не називав ЗСУ «гарматним м’ясом». Такими заявами користувачі намагаються просунути наратив, нібито Захід використовує Україну.

Скриншот публікації

За ключовими словами ми знайшли виступ Єнса Столтенберга, який наводять росіяни, — схожі тези він озвучував на пресконференції з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком 23 квітня 2024 року. Утім, його слова вирвали з контексту. 

У своїй промові Столтенберг не називав військових ЗСУ «гарматним м’ясом». Цей вислів активно використовують росіяни для підсилення наративу, що західні партнери начебто використовують українців. Столтенберг лише повідомив, що країни НАТО мають сплатити певну ціну, тобто надати допомогу Україні, бо інакше доведеться жити в набагато небезпечнішому світі. 

Столтенберг наголошує на необхідності підтримки України, адже це є інвестицією у безпеку інших країн, яким може загрожувати росія: «Попри те, що зараз усі ми є союзниками, ми надаємо безпрецедентно значну підтримку Україні. Це лише частка оборонних бюджетів — ми говоримо про 2%, і це менше ніж 0,2% від нашої оборони та ВВП. Ми не наражаємо на небезпеку солдатів НАТО. Ні британських, ні норвезьких військових, будь-яких солдатів НАТО взагалі. Надаючи підтримку Україні, ми допомагаємо їй знищити російські бойові можливості, які потенційно можуть становити загрозу нам. Підтримка України – це не благодійність. Підтримка України – це інвестиція у нашу власну безпеку»

Також користувачі спекулюють на темі участі НАТО у війні. Мовляв, НАТО не відправляє своїх бійців на війну, а лише «використовує» українців. 

За словами представників організації, НАТО створена для оборонних цілей, тобто для запобігання конфліктам та війнам, а не безпосередній участі в них, і відтак організація не вступає у пряму конфронтацію з рф. Водночас у минулому НАТО все ж втручалося в конфлікти, як-от на Балканському півострові. До прикладу, у 2001 році альянс проводив безпекову місію в Північній Македонії. Тоді бійці НАТО допомогли роззброїти албанських екстремістів. Хоча НАТО не втручається у російсько-українську війну напряму, країни-члени НАТО засуджують російську агресію та надають Україні військову допомогу.

Під час виступу на засіданні Ради Україна — НАТО 19 квітня 2024 року генсек НАТО також наголосив, що від підтримки України залежить безпека інших країн: «Україна використовує зброю, яку ми надаємо, для знищення російської бойової спроможності. Це надає нам усім більше безпеки. Тому підтримка України не є благодійністю. Це інвестиція в нашу власну безпеку».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний